Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

3 rady jak na venkovní dřevo

12.06.2019

1. Používejte dvě až tři vrstvy

Jak je známo dřevo je porézní materiál a hlavně venku je dost namáhané, proto je dobré před vrchním nátěrem dřevo ošetřit napouštědlem nebo mořidlem. Nejen že získáte krásný vzhled probarvením struktury dřeva ale materiál i déle vydrží. Nejvíce se ale používá stále lněná fermež, či olej.

Podle zvolené lazury nanášejte dvě až tři vrstvy. Po prvních dvou povrch vždy lehce přebrousíme jemným smirkovým papírem pro odstranění třepení.

2. Barvy vodou ředitelné nebo syntetické?

Vodou ředitelné barvy na dřevo mají několik výhod. Jedno z těch zajímavějších je, že po skončení práce je snadné očistit veškeré použité nářadí i sebe a také během práce je jednodušší zlikvidovat cákance, které padly vedle. Všeobecně se s barvami ředitelnými vodou pracuje lépe, nepotřebujete ředidlo a také je nedoprovází obvyklý zápach. Schnou velmi rychle. Jejich nevýhodou ale je to, že pokud se pro ně rozhodnete musíte povrch před jejich nanesením důkladně očistit a odmastit.

Co se týče syntetických barev tak samozřejmě i tam je vhodné povrch očistit a odmastit, ale pokud vám nějaké částečky zbydou nic se neděje, syntetická barva si s nimi poradí. Odborníky je doporučována především pokud pracujete s nějakými staršími kousky, kde není možné dosáhnout úplného obroušení na původní dřevo.

3. Lak nebo lazura?

Pro začátek si řekneme co je lak a co lazura. Lak je většinou transparentní nátěrová hmota, která zajistí hladký, lesklý nebo matný vzhled materiálu. Lazura je směs pronikající do samotné struktury dřeva a většinou obsahuje i penetrační či impregnační látky, která prodlouží životnost.

Dalším rozdílem je to, že ačkoli díky oběma vidíme strukturu dřeva, tak jen lazura dodá dřevu nějaký barevný nádech, díky rozptýlení barevných pigmentů. Lak toto neumí.

Je také možné si vybrat ze škály tzv. silnovrstvých lazur, které spojují vlastnosti lazur a laků. Tím pádem se ošetří jak vnitřní struktury tak i povrch dřeva.

 

 č.1
 č.2

»zpět do archivu novinek