Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

3 tipy, jak vymalovat malý byt

21.10.2020

Život na několika metrech čtverečních je každodenní realitou mnohých z nás. Nejen mladé páry a jednotlivci, ale i klidně čtyřčlenné rodiny se musí potýkat s problémem, jak chytře a zároveň vkusně zařídit malý byt. Jedním ze způsobů, kterým u sebe doma můžete získat navíc pár centimetrů, i když tedy jen optických, je pomocí správné výmalby. Podle jakých providel vybírat interiérové barvy, na co si dát pozor a čemu se zcela vyhnout? 

1. Hlavně světlo

Světlo je obecně největším spojencem všech malých místností. A to z jednoduchého důvodu – kde je světlo, tam je prostor. I sebelepší řešení nábytku, úložných prostorů a množství svítidel nezachrání váš byt před stísněnou atmosférou, pokud v něm není dostatek přirozeného světla. A jak tedy světlo do malého bytu dostat? No samozřejmě za pomoci vhodné výmalby. Při výběru vsaďte jednoznačně na světlé odstíny, které odrážejí světlo. Čím tmavší či sytější odstín, tím více barva světlo pohlcuje a odráží jen minimálně. Naprostou jistotou je v tomto případě bílá barva, s níž se i bez problémů kombinuje vybavení v jakémkoliv stylu. Pokud bílá není vaším oblíbeným šálkem čaje, vydejte se cestou jemných barevných nádéchů

 

2. Respektujte prostor

Další pravdlo zní poměrně jednoduše a může se zdát, že na to snad ani v malém bytě nejde zapomenout. A to pravidlo zní –  respektujte prostor!  Malý byt nejen že neposkytuje příliš velkorysý prostor po bydlení, ale ani pro kreativitu. Stěny malého bytu vám nedovolí hrát si s barvami a dekory tak, jako v případě velkého bytu. A to i když máte vysoké stropy. Chtěli byste každý pokoj jinou barvou, máte v hlavě neotřelou barevnou kombinaci, či zcela originální výmalbu pomocí klasických válečků? Tyhle nápady si raději uschovejte pro realizaci ve větším. Pro prostory malého bytu buďte radeji věrni jedné barvě a vzájemnému kombinování jednotlivých jejích odstínůTy správné odstíny nejlépe namícháte s pomocí tónovacích barev.

3. Žádné tmavé kouty

Velkým a velmi oblíbeným trendem, který stále v mnoha českých domácností je obliba výrazné výmalby jedné či na některé z kombinací dvou stěn. V malém bytě si na tento typ výmalby dejte velký pozor a ještě, než se do toho pustíte pořádně vše promyslete a zvažte vzájemný poměr stěn. Například výmalba protilehlých stěn prostor opticky zúží. Výraznější barvy a tmavší odstíny mají tendenci vizuálně vystupovat do popředí a zdají se tak bližší, což v malém pokoji není úplně ideální. Někdy je efektu výmalby části stěn využíváno taky pro rozčlenění či oddělení určitých jejích částí, např. kuchyně nebo jídelního koutu. I u těchto kreativních zásahů se držte spíše při zemi a přistupujte k nim s rozvahou. 

Správné pomůcky

O tom, že vymalovat malý byt dokáže být pořádná fuška, asi nemusíme nikoho dlouho přemlouvat. O to více se tedy hodí mít k ruce správný výběr pomůcek. Válečky, štětky, lepenky i kbelíky – všechno malířské příslušenství najdete v naší nabídce.

»zpět do archivu novinek