Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Čím a jak pečovat o dřevo?

28.10.2020

Dřevo je jedním ze základních materiálů, který nás obklopuje všude, kam se podíváme. Ať už se jedná o rámy oken, dveří, trámy, obložení, ploty nebo třeba nábytek a podlahu – dřevo je na každém kroku. Málokdo ale ví, čím tento přírodní materiál nejlépe ochránit a jak o něj pečovat tak, aby si udržel co nejdelší životnost a svou přirozenou krásu. Lazurovací lak syntetický a lak uretanový – to jsou dva nejjednoduší způsoby. Pojďme si o nich povědět více.

Rozdíl mezi lazurou a lakem

V první řadě je potřeba říci, v čem se lazurovací lak od laku uretanového liší. Krom chemického složení a dalších parametrů je rozdíl mezi těmito přípravky znatelný pouhým okem. Lazura se vpije a nepřekrývá kresbu dřeva, tím pádem je po nátěru kresba dřeva i nadále viditelná a většinou ještě zvýrazněna. Narozdíl od toho, lak na dřevě vytvoří tenkou krycí vrstvu, pod kterou se viditelnost kresby ztratí

Kromě vzhledu se liší nátěry také v odolnosti. Lazurovací laky jsou vhodné na části, které nedostávají tak zabrat např. vahou, chozením, nadměrným třením nebo poškrábáním. Můžeme je tedy s ledovým klidem použít například na okenní rámy, nábytek apod. Narozdíl od toho uretanový lak vydrží mnohem více, proto je více vhodný na nátěr parket, trámů, venkovních teras a podobně namáhaných věcí, které můžeme snadno poškrábat nebo ošoupat.

Jednoduše rečeno, pokud budete chtít, aby struktura dřeva byla patrná na první pohled, použijete lazuru. Jestliže budete chtít strukturu dřeva překrýt, vyberete si lak. Pokud se jedná ale o podlahu, nebo jinou podobně namáhanou část vašeho domu či zahrady, doporučujeme se nerozmýšlet a použít lak, lazura totiž nemá dostatečnou odolnost proti otěru. 

Lazurovací lak

Lazurovací lak syntetický slabovrstvý LAZUREX S 1023 – to je lazura, kterou můžete využít v interiéru i exteriéru, na nábytku, jako nátěr okenních nebo třeba i dveřních rámů, plotu a mnoho dalšího. Obsahuje kvalitní UV filtr a zvyšuje ochranu dřeva proti napadení houbou, mechy a plísní. Natřené dřevo výborně odolává působení venkovních podmínek a odpuzuje vodu. Pokud budete chtít zachovat původní barvu dřeva, je možné si zakoupit bezbarvý lazurovací lak, jestliže ale spíše potřebujete oživit starý stůl či židli,  které už ztratily svou původní krásu, nebojte se sáhnout po barevné lazuře. 

 Uretanový lak

Lak uretanový URETEX U 1023 je určen k vrchním transparentním nátěrům dřeva pro venkovní i vnitřní použití. Výborně se hodí především na nátěr dřevených podlah, parket, nábytku a obložení, zkrátka toho, co dostává pořádně zabrat. Uretanový lak vytváří ochrannou vrstvu s uceleným vzhledem, která dřevo chrání před povětrnostními vlivy a možným mechanickým poškozením natíraného povrchu. Uretex vykazuje velmi dobrou brousitelnost, UV odolnost, odpuzuje vodu a také je odolný vůči poškrábání

 

A pokud byste potřebovali TIP, jak natřít dřevěný plot, přečtěte si náš článek.

»zpět do archivu novinek