Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Co jsou chemické kotvy, k čemu slouží a jak s nimi pracovat?

29.09.2021

 

Potřeba přidělat něco na pevno ke zdi se vyskytne občas v každé domácnosti. I když většinu situací hravě zvládne “ošéfovat” klasická hmoždinka, v případech ukotvení těžkého nábytku, zábradlí a jiných těžkých či maximální stabilitu vyžadujících předmětů už nemusí představovat to nejspolehlivější a nejlepší řešení. Mnohem lepší je v takových chvílích sázka na chemické kotvy

Co je to chemická kotva?

Že jste pojem “chemická kotva” nikdy neslyšeli? V tom případě se vsadíme, že vám spojení těchto dvou slov musí znít tajemně a možná až magicky. A do jisté míry jsou chemické kotvy skutečně takovou moderní magií a alchymií, u které se někomu může i tajit dech. Chemická kotva je v podstatě takovou chemickou a plastickou alternativou klasické hmoždinky. I to je důvod, proč se někdy můžete setkat také s označením chemická hmoždinka nebo chemická malta.  

Co jsou chemické kotvy, k čemu slouží a jak s nimi pracovat?

Jak to celé funguje? Jedná se o hmotu, konkrétně polyesterovou či vinylesterovou přiskyřici obsahující cement, kterou jednoduše aplikujete do zdiva přímo do otvoru určeného k ukotvení předmětu místo hmoždinky. Hmota se po aplikaci rozpíná, napojí se dokonale na materiál zdiva a po svém poměrně rychlém vytvrdnutí zároveň poskytuje vloženému vrutu, šroubu či jinému úchytu skutečně pevné ukotvení, s nímž jen tak něco nehne. Díky chemické kotvě dochází k jednotnému spojení všech materiálů.

Použití chemické kotvy

Asi správně tušíte, že pro většinu situací v domácnosti si bohatě vystačíte s klasickou hmoždinkou a k použití tohoto popisovaného zázraku moderní chemie nebude tolik příležitostí. Jak jsme ale již naznačili v úvodu, třeba na ukotvení umyvadla, připevnění závěsného záchodu, zábradlí nebo třeba konstrukce stínicího systému na balkoně či terase ani s tou největší hmoždinkou příliš nepochodíte. 

Nebude asi překvapením, že vyjma těchto zmíněných případů v domácnosti nachází chemické kotvy hlavní využití ve stavebnictví. Jejich velkou výhodou je možnost použití jak v dutých, tak i plných materiálech. Používají se ke zpevnění narušeného zdiva, do drolivých materiálů, ytongů, jsou vhodné k použití v blízkosti rohů místnosti, kde by při použití hmoždinky hrozilo popraskání zdi, nebo i v případech namáhaných spojů

Postup práce s chemickými kotvami

I u chemických kotev platí, že je-li člověk alespoň trochu manuálně zručný, dokáže se držet instrukcí a také používat selský rozum, neměl by mít s aplikací vlastními silami sebemenší problém. Pokud uvažujete o tom, že byste se do práce s chemickou kotvou pustili sami, přinášíme stručný návod, jak na to.

1. Vyvrtejte do zdiva dostatečně velký otvor v závislosti na velikosti zaváděného vrutu.

2. Ujistěte se, že v okolí vyvrtaného otvoru i přímo v něm nezůstal prach. Otvor důkladně vysajte, případně vyčistěte speciálním kartáčem.

3. Pokud umisťujete chemickou kotvu do dutého (např. duté cihly) či méně stabilního materiálu (např. drolivé červené cihly), je vhodné použit také speciální sítka. Při obvylé velikosti šroubů (M6 až M14) použijte sítko plastové. Při nadstandardní či neobvyklé velikosti otvoru se vyplazí zvolit kovové sítko, které lze odstřihnout podle požadované délky. Nezapomeňte sítko kleštěmi ukončit – zamezíte tak vytéhání chemické kotvy do dutin materiálu.

4. Pomocí aplikační pistole aplikujte do připraveného otvoru potřebné množství pryskyřice chemické hmoždinky.

5. Vložte vrut, ukotvení, šroub apod. – Pozor! Hmota tuhne opravdu velmi rychle!

6. Počkejte dokud chemická kotva zcela nezatvrdne. Orientační čas vždy najdete na příbalovém letáku.

Zde přikládáme přehlednou tabulku popisující jednotlivé druhy kotev s jejich vlastnostmi a a vhodnými způsoby použití.

 

Chemické kotvy DenBraven(Zdroj: https://www.denbraven.cz/jak-na-to/kdy-a-jak-pouzit-chemickou-kotvu/) 

To zní jako hračka, že? Ještě než se pustíte do práce, nezapomínejte na bezpečnost – při manipulaci a aplikaci s chemickou kotvou doporučujeme použít ochranné pracovní rukavice a také ochranné brýle 

»zpět do archivu novinek