Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Dekorativní výmalba: Tupování, batika a dekorování stěn dle šablony

15.07.2022

Zaslouží si váš domov novou tvář? Když se rozhlédnete okolo sebe, říkáte si, že už by to chtělo vymalovat? Výmalba je velmi efektivní způsob, jak dodat interiéru nový lesk. Přitom se nemusí jednat o nijak drahou proměnu. Rozhodně se jedná o cenově dostupnější způsob, než by představovala koupě nového nábytku nebo jiné změny.

Když se chystáte svůj domov proměnit pomocí výmalby, zkuste se na chvíli oprostit od představy čistě bílých zdí – i když se jedná o nestárnoucí klasiku. Hotové divy dokáží barvy. Nicméně my se teď podíváme ještě na něco jiného, a to na trendy malířských dekorativních technik.

 Kreativní výmalba stěn

 

 

Tupování stěn zvládne každý

 

A začneme tou nejjednodušší technikou. Slyšeli jste už o tupování? Kromě barvy – nejlepší jsou akrylové interiérové barvy – vám k němu bude stačit obyčejná přírodní houba – buď přímo houba na tupování, nebo vám postačí i přírodní mořská houba, kterou jste si přivezli z dovolené v Chorvatsku. Svojí nepravidelností a něžností evokuje tupování kouzlo přírodních materiálů. 

 

A jak na to? Není to nic těžkého. Houbu nejdřív namočte do vody a vymačkejte ji. Poté ji namočte do barvy, opět vymačkejte a zlehka obtiskněte na zeď. Pokud se nechcete pouštět do divočejších uměleckých kreací, doporučujeme zvolit barvy jemné, neutrální, třeba pastelové. Zajímavého efektu docílíte, pokud budete houbu namáčet do dvou až tří barev, které se budou nepatrně lišit v odstínu.

 

Houbu můžete obtiskávat na suchý nebo mokrý povrch. Na suchém povrchu vznikne výraznější vzor, na mokrém budou obtisky vypadat přirozeněji. Počítejte ale s tím, že obtisky v mokré barvě se budou více rozpíjet. Chce to tedy trochu cviku. Tato technika není nijak složitá, ale počítejte, že vám zabere určitý čas. Nejlepšího efektu dosáhnete, pokud se budou barevné obtisky překrývat a vrstvit.

 

Tip: Pokud se vám líbí scandi interiéry, doporučujeme použít tři různé jen nepatrně se lišící odstíny šedé či smetanové. Jestli patříte mezi fanoušky luxusního glamour designu, odekorujte jednu stěnu v pokoji zlatě. Zlatá tupovaná stěna dodá vašemu bydlení šmrnc.

 

Batika nepatří jen na trička! Batikování stěn dodá vašemu interiéru hravost

 

Už jste někdy batikovali trička? Tak teď bude řeč o něčem docela jiném. Budeme batikovat zeď. Postup je zcela jiný a efekt se hippie oblečení také příliš nepodobá. Společné má batikování triček a zdí jen jedno – budete potřebovat barvu a textil. V tomto případě vám poslouží tónovací akrylové barvy.

 

Textilní tkaninu stejně jako houbičku u předešlé techniky namočte do vody a vyždímejte. Poté ji namočte do řídké tónovací interiérové barvy, lehce vyždímejte a opět obtiskněte na stěnu. Batikování zdí je skvělou metodou, kterou nejen oživíte interiér, ale také zamaskujete nejrůznější skvrny, kterými se na stěny „podepsaly“ děti nebo domácí mazlíčci. 

 

Batikované zdi na rozdíl od módy 60. let nemusí hrát všemi barvami. Naopak. Opět platí, že méně je více. Pokud vás nelákají pestré barvy, nebo se zrovna nechystáte dekorovat dětský pokoj, volte barvy spíše umírněné. Když si na techniku zvyknete a „vychytáte“ správný grif, pusťte se klidně do odvážnějších kreací. 

 

Dekorování stěn podle šablony vyžaduje cvik

 

Možná si pamatujete, že když jste byli děti, vyhráli jste si při malování s šablonami. Ať už jste vytvářeli malá umělecká dílka za pomocí foukacích fixů, nebo jste šablony využívali ve škole při výtvarné výchově, vždy to byla docela legrace. Vzory dle šablony umí ale atraktivně ozdobit i vaše stěny v interiéru. I zde se držte „při zemi“ a pro dekorování vyberte pouze jednu stěnu v místnosti. Pokud byste vzory vymalovali celý pokoj, působil by pravděpodobně stísněně. 

 

K tomuto dekorování stěn se vám budou hodit šablony z odolné fólie, malířské pásky na připevnění šablony, interiérové barvy, tupovací štětec nebo houbička a klip s vodováhou, abyste šablonu umístili vždy přesně.

Malování pomocí šablon je o něco složitější a vyžaduje cvik. Pokud se vám do něj nechce, přizvěte k práci profesionály. Jestli se ale do dekorování chcete pustit svépomocí, máme pro vás tip na závěr. Zkuste si vybranou techniku na ploše / stěně, kterou budete moct snadno přemalovat. Zjistíte, zda se vám výsledný efekt líbí a ozkoušíte si svoji zručnost.

 

»zpět do archivu novinek