Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Druhy lepidel a jejich využití

17.04.2020

Každý se za svůj život setkal se situací, kdy musel něco přilepit lepidlem. Ale věděli jste, které lepidlo na co použít? To už je možná otázka pro zkušenější, protože ne každý si dokáže odpovědět a bez znalostí a zkušeností je to záludná otázka. Pojďme tedy k základnímu dělení a jeho využití. 

Lepidla můžete rozdělit na ty, které jsou rozpouštědlová nebo na bázi emulze, obsahující kaučuk nebo chemicky reagující jednosložková nebo vícesložková. Ale trochu prakticky! 

Sekundová lepidla 

Všichni známe sekundové lepidlo domácky někdy nazývané jako „vteřiňák“. Z názvu vyplývá, že je snadno a rychle použitelné a využít jej lze na mnoho druhů povrchů, protože patří mezi univerzální lepidla. Slepíte s jeho pomocí od drobností v domácnosti, přes hodinky, šperky i věci v garáži. Nádobí slepené „vteřiňákem“ můžete bez obav dát do myčky. Vteřinová lepidla jsou trochu zrádná právě svou rychlostí působení. Při jejich manipulaci je potřeba být obezřetný - už nejeden kutil skončil s nepříjemně slepenými prsty, které jen tak od sebe nedostanete. 

 

Lepidla na plastové materiály

Ačkoliv plast není v posledních letech oblíbený a celosvětově se snažíme o jeho omezování, přesto existuje mnoho plastových věcí, bez kterých se mnozí neobejdeme. Na plasty existují speciální účinná lepidla. Lepidla na plasty doporučujeme vybírat podle toho, kde je plast umístěn – venkovní vlhká místa, tvrdé plasty v domácnosti nebo s možností natření, vrtání nebo broušení plastů. Jiný speciální druh na plasty jsou lepidla na PVC, polyester nebo na metakrylát. 

 

Tavné pistole

Pokud hledáte opravdového pomocníka, který se za poslední roky stal velmi oblíbeným k různorodému lepení – určitě to bude tavná pistole. Použít je můžete na nemastná, čistá a suchá místa, kde materiál slepíte pomocí horkého tavného lepidla. Každá tavná pistole s lepidlem je určená k trochu odlišným úkonům, a tak dbejte na dobrý výběr. Oblíbení si tyto pistole našli jak u řemeslníků, tak pro domácí použití, ale i pro drobné kutily, výtvarníky a decoratéry

Speciální lepidla

Mezi další druhy patří speciální lepidla, která jsou určena vždy přímo k danému materiálu či činnosti. Mezi tyto speciály patří lepidla na kovy, na opravný smalt nebo lepící tmel. 

 

»zpět do archivu novinek