Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Feng Shui: jak pomocí základních principů a volbou vhodných barev harmonizovat své bydlení

27.01.2023

Feng Shui je tradiční čínské učení, jež pojednává o harmonii člověka, toho, jak je schopen žít v souladu sám se sebou a se svým okolím. Je to soubor zásad, s jehož pomocí organizujeme své okolí tak, aby působilo harmonicky.

Prostory, ve kterých žijeme, totiž mají velký dopad na naše zdraví, fyzickou kondici, ale ovlivňují také naši náladu a výkonnost. Toto učení pracuje s harmonizací energetických toků ve vnějším okolí. Dodatečně pak prostor působí na naše tělo a jeho vnitřní procesy. 

Všechno je energie

Věříte tomu, že vše kolem nás, včetně nás, má základ ve světelné energii? Ať už jste příznivci nebo zarytí odpůrci této myšlenky, nic to nemění na tom, že se jedná o podložený fakt.V minulosti o energii mluvili nejen Albert Einstein a Nikola Tesla. Kvantová fyzika, věda,  jež dokáže měřit energii a pracovat s energetickými poli, přináší v dnešní době logické vysvětlení pro většinu populace.

Dnešními novodobými průvodci o energetickém učení jsou třeba americký kvantový fyzik Gregg Braden nebo Bruce Lipton. U nás je to pan Jan Rak. Barvy v metodě feng shui hrají velmi důležitou roli. Působí totiž jako energetické zářiče, které nás při správné volbě mohou velmi pozitivně ovlivnit. 

 

 

Ukliďte si doma, uklidíte v duši

O harmonizaci svého prostoru, ať už doma nebo třeba v kanceláři si za chvíli povíme více. Ještě je ale dobré zmínit úplný základ úspěšného feng shui. A to je úklid. Pokud máte v hlavě zmatek, nebo se necítíte dobře, jste v neustálém stresu a napětí, než vyhledáte psychologa, zkuste napřed tu nejjednodušší terapii. Ukliďte si kolem sebe. To, v jakém prostoru žijete, velmi ovlivňuje vaší energii. Pokud je dům nebo byt plný chaosu, odpadků a zbytečných věcí, které nepoužíváte, není divu, že cítíte chaos a zmatek i v sobě. To jsou všechny ty věci nefunkční, rozbité, čekající jen na „kdyby náhodou“, nebo jste je třeba dostali, nelíbí se vám, ale přesto si je doma „ze slušnosti“ necháváte… Pryč s nimi! Ukliďte si ve skříni, vyhoďte z lednice i mrazáku staré potraviny, pravidelně vynášejte odpadky, zbavte květiny zažloutlých listů a vymeťte pavučiny. 

Barvy jako cesta k harmonii

Když je uklizeno a srovnáno ve skříních, nastává čas na tu nejzásadnější proměnu. Projdeme spolu jednotlivé místnosti a řekneme si, které barevné odstíny jsou nejvhodnější pro harmonizaci daného prostoru. V každém bytě nebo domě je dobré kombinovat minimálně 3 interiérové barvy. Ty by spolu samozřejmě měly být ve vzájemné harmonii. Obecně pokud se potřebujete zklidnit, můžete přidat barvy podzimu. Tedy žlutou interiérovou barvu, hnědou a bordovou, nebo cihlovou. Naopak když chcete přidat do života svěží vánek, přidejte barvy jara. Hodí se zelenkavá, modro zelená a bílá. Šedá je v našich interiérech používána hojně, avšak podle feng shui bychom ji měli omezit. Ve velkých plochách zhoršuje psychické rozpoložení a ochlazuje emoce. My bychom naopak měli podporovat vřelé emoce v celém našem obydlí. Pojďme se tedy podívat na konkrétní místnosti. 

 

 

Ložnice

Co se týče umístění ložnice, nejvhodnější variantou je volit místnost která je nejdále od vstupních dveří, ale také od koupelny nebo wc. Prostě a jednoduše, je potřeba mít na spaní klid. V ložnici by měli vládnout zemité, přírodní barvy. Je skvělé kombinovat odstíny od bílé, přes krémovou, béžovou, kapučíno, pudrovou, taupe až po čokoládovou. Doplnit můžete zelenkavou nebo světlejší žlutou. Pokud potřebujete v ložnici rozvířit vášeň, volte doplňky ve vínové, červeno růžové nebo bordové. Když chybí city a emoce, můžete doplnit odstíny růžové nebo blankytně modré. Celkově v ložnici šetřete zrcadli. Znásobují počet lidí v místnosti a mohou přivolat nevěru. Doplňky volte vždy v dualitě. Dvě lampy, dva polštářky, 2 obrazy a tak dále. Podporujete tím funkčnost partnerského vztahu. 

 

Obývací pokoj 

Tady by měla vznikat vaše osobní oáza i místo pro setkávání. Sedací soupravu umístěte tak, aby z ní bylo vidět na dveře. Barvy by měly navozovat přátelskou atmosféru, která láká k setkávání. Hodí se odstíny hnědé, bílá, žlutá, oranžová, ale také zelená nebo modrá. Nábytek je dobré volit v přírodních dekorech dřeva, ale také v bílé nebo černé barvě. V obýváku je dobré sladit k sobě barvy podle vyzařování živlů. Například živel ohně přináší kombinaci červené, bílé, žluté a dřeva. Voda zase modrou interiérovou barvu, bílou, stříbrnou a žlutou. Země hnědou, pískovou, zelenou a bílou. Dřevo odstíny hnědé, cihlové, béžové a bílé. A pro živel vzduchu je tu světle modrá, růžová, fialová, bílá a zlatá.

Pokud sladíte třeba červenou, zelenou a fialovou, v místnosti se úplně dobře cítit nebudete.

Kuchyně

Je vaření vaše vášeň? Kombinujte odstíny béžové a bílé s oranžovou, zlatou, žlutou či červenou. Kombinace těchto barev podporuje chuť k jídlu i kreativitu ve vaření. Pokud si jídlo spíš objednáváte, nebo se mu snažíte vyhýbat, volte studené odstíny modré, zelené, fialové a bílé. Do kuchyně je vhodné volit nábytek v přírodních dekorech. Linka v barvě dřeva, různých odstínech betonu nebo struktuře kamene je vhodnou volbou

Koupelna

Tady se vyplatí jedno základní pravidlo. Minimalismus. Koupelna je místem, kde se (nejen) podle feng shui zbavujete toho, co vám již neslouží. Dochází tady k očistě, odpuštění a pomyslnému znovuzrození. Nejvhodnější jsou tedy bílé interiérové barvy. Bílá symbolizuje čistotu a klid. Když ji sladíte s přírodními dekory dřeva, kamene nebo mramoru, nešlápnete vedle. Doplňky volte střídmě. Jednoduchá květina, barevně sladěné ručníky a malý obrázek bohatě postačí. 

Dětský pokoj

Místo, kde jsou na prvních příčkách kreativita, radost a poznávání. Barvy do dětského pokoje vybírejte intuitivně. Je dobré dopřát dětem barvy, které mají rádi a přináší jim radost. Vždy se ale držte zásad kombinací barev podle živlů. Pokud se holčičce líbí červená a chlapečkovi zelená, zvolte stěny klidně v krémové barvě, ale přidejte červenou židli a povlečení a chlapečkovi třeba koberec a povlečení. Výrazné nesourodé barvy mohou podněcovat k agresi a hádkám. Zrovna při kombinaci červené se zelenou, nebo fialové se žlutou, či královsky modré s oranžovou. Tyto kontrasty jsou dobré pro loga firem, jež chtějí zaujmout. Do harmonického interiéru se ale nehodí. 

Jednotlivé barvy přináší konkrétní životní témata

 Pojďme si ještě v rychlosti shrnout vlastnosti jednotlivých barev podle feng shui. Tedy jaké je konkrétní téma každé barvy zvlášť.

Bílá je barvou kreativity, čistoty a klidu.
Pokud je bílé příliš, je vhodné ji povzbudit barevnými doplňky. Sama o sobě může způsobovat pocity prázdnoty.

Žlutá je barvou zdraví a radosti.
Podněcuje v nás chuť do života. Ve velkém množství nás mohou bolet oči.

Oranžová je barvou životní energie a nadšení.
Ve formě doplňků rozproudí vaši energii, zbavuje strachu a zlepšuje náladu. Ve velkých plochách může být příliš energická, a naopak z vás energii tzv. vybíjet.

Červená je barvou štěstí, dlouhověkosti a kariérního úspěchu.
Nepoužívejte ji ve velkých plochách ale spíše v pár drobných detailech a doplňcích.

Růžová je barvou lásky a něhy.
Přináší do interiéru léčivé vibrace, jemnost a uklidnění. V jejím velkém množství může způsobovat naivitu a dětinské chování.

Fialová je barvou spirituality, intuice a mystiky.
V menším množství rozvíjí přemýšlivost a pomáhá při meditaci. Pokud to s fialovou přeženete, může prohlubovat duševní choroby.

Modrá je barvou moudrosti, klidu a míru.
Označuje se také za barvu pravdy. Pozor, ve velkém množství může způsobovat bolesti hlavy.

Zelená je barvou léčení, rozhodnosti a rodiny.
Je pro nás velmi oblíbená. Ve velkém množství nás však odvádí od reality.

Hnědá je barvou zklidnění a pomalosti.
Hodí se, pokud máte hodně stresu nebo si připadáte zrychlení. Pozor, přemíra hnědé barvy může přinášet do života stagnaci a zastavení.

Šedá je barvou neutrality, ticha a potlačených emocí.
Je vhodná jako doplňková barva, v malém množství. Ve větších plochách už jsme zmínili, že přináší emoční ochlazení nebo může prohlubovat negativní emoce.

Černá je barvou duše, hloubky a noci.
Jsou v ní zastoupeny všechny barvy. Ochlazuje a zavádí nás do úplného vnitřku svého nitra. Pokud se vás však černá vzbuzuje spíše negativní pocity nebo evokuje smrt, nepoužívejte jí. V základním principu je ale barvou velmi hodnotnou.

Metalické barvy jsou velmi léčivé
Stříbrná, bronzová nebo zlatá jsou barvy, kterým se lidé v interiérech často vyhýbají. V podobě tapet s metalickým detailem nebo formou doplňků však svému zdraví velmi prospějete.

Tak co, dozvěděli jste se o barvách všechno, co bylo potřeba? A jakou si pro své harmonické obydlí vyberete vy?

 

 

»zpět do archivu novinek