Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak na opravu laku s autospreji?

27.07.2021

Zná to asi každý – odražený kamínek, parkování ve městě, vlastní neopatrnost atd. To všechno je příčinou škrábanců a nedokonalostí, které jsou vadou na kráse našich auto mazlíčků. Také se už nemůžete dívat na všechny ty ošklivé mikroškrábance na dveřích od svazku klíčů? Nebo byste rádi zamaskovali šrámy z parkoviště? Představujeme vám návod, jak vzhled auta napravit pomocí autospreje.

Co si připravit?

Nebudeme lhát, základním kamenem úspěchu je alespoň troška zručnosti a kutilského nadání. Bez toho to půjde minimálně velmi těžko. Máte? Bezva, jdeme dál. Další položkou na seznamu je samozřejmě autosprej v odpovídajícím odstínu (tedy pokud nechcete popustit uzdu kreativitě a fantazii). Potřebovat budete také odpovídající brusný papír a bezbarvý lak pro perfektní finální výsledek.

 Jak na opravu laku s autospreji?

Postup práce

Všechno připraveno po ruce? Tak hurá do díla! 

1. Očištění a zbroušení povrchu

Než se vrhnete na tu zábavnější část, tedy samozřejmě samotné lakování, je potřeba povrch dobře připravit. Důležité je odstranění hrubých nečistot a mastnoty a jemné zbroušení. Brusný papír nevolte zbytečně hrubý, i pro jemné zrno stačí na větší narušení a poškození laku.

2. Aplikace tmelu

Jde poškození laku více do hloubky? Možná bude potřeba využít polyesterový tmel na na vyrovnání povrchu. V případě tmelení není potřeba lak brousit, ale pouze očištit a perfektně odmastit. Poté, co tmel zaschne je možné jej zbrousit do požadovaného tvaru jemným brusným papírem. 

3. Nanášení laku

Teď už se dostáváme k té zábavné části – lakování. Opět odmastěte povrch místa, kam se chystáte nanášet barvu. Do ruky si vezměte sprej a začněte s aplikací první vrstvy. Postup nanášení a doba schnutí je popsána na příbalovém informačním letáku, nebo přímo na nádobě spreje, rozhodně si je nezapomeňte pozorně přečíst a držet se jimi. Obecně platí, že při lakování sprejem na sebe barvu vrstvíte a způsob nástřiku může velmi ovlivnit výsledný barevný odstín laku.

Opravujete-li některý odstín metalízy, barvu nanášejte pouze v jednom směru. A to zprava doleva nebo zleva doprava, nikdy ne krouživými pohyby nebo křížem. Vždy nanášejte barvu na větší plochu než je zasažené místo a v okrajích oblasti se snažte o nástřik s větším rozptylem tzv. do ztracena. Platí, že v případě metalízy bude první vrstva s největším rozstřikem, další vrstvy se pak budou zmenšovat. V případě klasických, nemetalických odstínů je postup opačný. Celkově byste měli aplikovat nejméně 3 vrstvy.

4. Konečný lesk

Aby žádná z oprav nebyla znát ani náznakem, nezapomínejte na finální aplikaci bezbarvého laku. Pro skutečně perfektní výsledek bude potřeba nanést opět 2–3 vrstvy. U každé vrstvy je nutné počkat řídit se dobou mezischnutí, u poslední vrstvy pak na její perfektní zaschnutí, které může trvat 12 až 24 hodin.

 

Chraňte krásu svého vozu tím nejlepším možným způsobem! Přijeďte si pro detailní ruční mytí, moderní autokosmetiku, leštění karoserie či voskování od zkušených profesionálů – DetailingZaVás.cz!

»zpět do archivu novinek