Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak natřít radiátor?

01.12.2021

Do nového roku se sluší vyrazit s čistým štítem. A platí to i v případě interiéru. Jak se říká – ďábel je v detailech, a pokud i vy si dáváte záležet na tom, abyste začátek roku přivítali jak nejlépe to jen jde a všechno bylo opravdu tip-top, kromě pořádného gruntování se nevyhnete ani nějakým těm drobným opravám v domácnosti. Jednou z těch, které zaberou chvilku a výsledný efekt se na celkovém dojmu opravdu podepíše, je natírání topení. Jak se vybírá správná barva na radiátory, co budete potřebovat za náčiní a jak vůbec topení natřít? To se dozvíte v dnešním článku!

Správná barva na radiátory?

Pokud čas od času zabrousíte na náš blog, případně se ve světě barev a nátěrů trochu orientujete, pravděpodobně tušíte, že tak jako existuje speciální barva na téměř jakýkoliv povrch a materiál, jistě bude i něco extra na radiátory. A samozřejmě máte pravdu. Speciální barvy na topení existují a rozhodně nejde jen o nějaký hlupý marketingový výmysl. 

Správná barva na topení navrátí radiátorům nový vzhled

Barva na radiátor musí dokonale přilnout ke kovovému povrchu a také odolat extrémním podmínkám. Kdo má doma klasický radiátor, ví, že tyhle věcičky se umí rozžhavit téměř do běla i být chladné jako led. Kontrast opravdu vysokých a nízkých teplot nevydrží každý nátěr. Proto na univerzální barvy, nedejbože na nečekaně nalezené zbytky barev v dílně či garáži raději rychle zapomeňte. Jedině u kvalitní barvy přímo určené na topení máte jistotu, že na radiátoru skutečně vydrží, nebude se loupat a zároveň udělá i ze starých radiátorů opět nové. 

Pouze bílá?

Při hledání barev na topení si jistě nelze nevšimnout trochu omezeného barevného spektra. Zatímco u jiných nátěrů se to doslova hemží všemi barvami duhy včetně i zcela šílených odstínů, největší zastoupení zabírají odstíny bílé. Proč? Bílá je jednoduše sázka na jistotu a také univerzál, který sluší každému interiéru bez výjimky. Porozumí si s modernou, klasikou a nebude překářet ani bláznivé extravaganci. V některých případech je prostě lepší nechat kreativitu a experimenty stranou.

Čím natírat?

Pokud jste sehnali jen klasickou barvu na topení v plechovce, nebo se naopak necítíte dostatečně obratní na použití barvy ve spreji,  nezbyde vám nic jiného, než se v případě pomůcek spolehnout na staré známé – štětce a válečky. U štětců vybírejte obyčejné ploché a zásobte se, zvláště pokud vás doma hřeje starý litinový radiátor,  hned několika velikostmi. U válečku vám bude stačit klasický molitanový v menší velikosti. Pro pohodlné namáčení jak štětců, tak i valečku si pořiďte vaničku.

Musíte škrábat?

Barva, štětce i váleček máte, takže to znamená jediné – můžete se pustit do práce! Nebo ne? Kdepak ještě ne! Chcete-li natřít kompletně celý radiátor, který je už značně oprýskaný a barva se na mnoha místech loupe či rovnou odpadává, bude nejlepší se zbytků starého nátěru zbavit pomocí smirkového papíru. Přejete-li si jen nátěr obnovit, zamaskovat špínu, která už nechce pustit, nebo zamáznout sem tam nějaké sloupnuté místo,  stačí radiátor jen opravdu důkladně odmastit

Jde se natírat

Oloupáno, odmaštěno? Teď až se můžete pustit do práce. Na malé komponenty, členité plochy nebo záhyby bude lepší, pokud si na pomoc vezmete štětce, větší plochy ale natírejte válečkem – u natírání nestrávíte mládí a výsledek bude i lépe vypadat. Pro dokoaný vzhled bude pravděpodobně potřeba aplikovat minimálně dvě vrstvy. Mezi nimi si nechte několik hodin na důkladné proschnutí. 

Možná vám přijde, že natírat radiátor uprostřed topné sezóny nejde. Obecně vzato je samozřejmě nejlepším obdobím začátek léta, nebo jeho konec. Nicméně s ohledem na to, že zimy nejsou poslední roky tak kruté a jsou i týdny, kdy se díky příjemným venkovním teplotám zcela obejdeme bez zapnutí topení, natírání ani teď není žádný problém. 

 

»zpět do archivu novinek