Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak rozvrhnout barvy na stěnách?

30.11.2023

Myslete na pravidlo 60–30–10 a výběr barev pro konkrétní stěny

Chystáte stěhování do nového bytu či domu, nebo prostě jen zvažujete oživení výmalby ve své stávající domácnosti? Poradíme vám, jak rozvrhnout barvy, abyste dosáhli vytouženého výsledku.

Vymalovat je samo o sobě poměrně snadné a zvládne to každý, kdo je dostatečně šikovný na to, aby nenechal na stěnách fleky a nedotažené detaily. Výběr barev už ale může být mnohem složitější. Byla by totiž škoda mít všechny stěny v bytě či domě stejné, na druhou stranu už jsme dávno dali sbohem trendu, který sváděl ke každé místnosti vymalované jinou, poměrně kontrastní barvou – třeba červenou, zelenou, modrou a žlutou.

Základ úspěchu je podlaha jako nejtmavší prvek

Než se pustíme do složitějších záležitostí, je třeba říct si o základním pravidle, které o rozvržení barev mluví. Pokud nechcete prostor cíleně opticky zmenšit, měla by v každé místnosti být nejtmavší podlaha, nejsvětlejší strop a stěny by měly tvořit pomyslný přechod. Proto se obvykle doporučuje vymalovat strop nabílo, ať už později zvolíte jakékoli barvy.

Pravidlo 60–30–10 vás dovede k perfektnímu výsledku

Přechod

Správná výmalba, která bude prostory zútulňovat a bude jim opticky prospívat, abyste se v nich cítili dobře, se může řídit jednoduchým pravidlem 60–30–10. Označení v sobě ukrývá poměr dominantnísekundární barvy a akcentu.


60 % plochy v místnosti by měla tvořit dominantní barva. Ideální je například bílá, světle šedá, světle béžová nebo některá z pastelových barev.
30 % plochy v místnosti by měla (nebo může) zaujímat sekundární barva. Ta se od dominantní odlišuje svou výrazností – třeba zelená, červená, hnědá? Stačí si vybrat.
10 % v nejlepším případě tvoří barevný akcent. To je něco, co dojem z místnosti dokonale podtrhne. V této barvě se hodí mít doplňky – třeba květináče, bytové textilie, čalounění nábytku nebo obraz.

Takto barevně vyladěná místnost bude působit příjemně, v žádném případě ne přehnaně barevně a na druhou stranu ani nudně. Pravidlem 60–30–10 se samozřejmě řídit nemusíte – jde o váš vkus, vaše bydlení a váš pocit všeobecného pohodlí. Minimálně o něm ale popřemýšlejte, může vám hodně pomoci.


Náš tip: Nevíte, jak nakombinovat barvy? Využijte k tomu barevné kolo!

Ach, ta optika. Kterou stěnu jak vymalovat?

Už máte interiérové barvy vybrané? Pak se ke slovu dává optika, která může místnost vyladit k dokonalosti, nebo jí naopak pořádně ubrat na vzhledu a útulnosti. Hodně totiž záleží nejen na tom, abyste do menších prostor volili světlejší barvy, ale taky na tom, abyste vhodně zvolili rozložení barev na konkrétní stěny a strop, případně podlahu.

Kontrast

  • Tmavá zadní stěna: Když tmavší barvou vymalujete zadní stěnu a zbytek (včetně stropu a podlahy) necháte světlejší, místnost opticky zkrátíte a rozšíříte.
  • Světlá zadní stěna: V kombinaci s tmavším stropem a bočními stěnami místnosti ubere na optické hloubce, ale zároveň ji rozšíří.
  • Tmavý strop: Ten místnost opticky sníží, ale i protáhne. Když k němu přidáte i tmavou zadní stěnu, opticky místnost prohloubíte.
  • Tmavý strop a tmavá podlaha: Tímto dosáhnete efektního optického snížení místnosti.
  • Tmavé protilehlé (boční) stěny: Tímto místnost opticky zúžíte.
  • Světlé stěny a světlý strop: Díky takové výmalbě místnost výrazně opticky zvětšíte.
  • Tmavá zadní stěna a dvě k ní přilehlé: Takto prostor opticky uzavřete.

 

A pak ještě tu ještě jeden tip, který už počítá s dalšími prvky, konkrétně s pruhy: Příliš nízkou místnost opticky zvýšíte, když na zadní stěně budou svislé pruhy – na to klidně můžete využít tapetu. Prodloužit místnost naopak můžete vodorovnými pruhy na boční stěně.

Experimentování s barvami je do jisté míry fajn, pravidla ale mluví jasně a nastíní vám, jak bude v konkrétních případech místnost působit. Inspirujte se jimi!

 

»zpět do archivu novinek