Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak se zbavit plísně na zdi?

07.06.2020

Plíseň dokáže potrápit mysl nejednoho obyvatele staršího domu či bytu, ale vloudit se může i do nových prostor. Tito nebezpeční a nevzhlední nezvaní hosté rozhodně nejsou v žádném domově vítání. Přečtěte si, proč vznikají, jak se dá zabránit jejich vzniku a když už se objeví, tak jak se jich zbavit.

Vznik plísně

Plíseň je označením pro mykózní organismus, který je často součástí rozkladných procesů u potravin či celulózních materiálů. V domácím prostředí se můžeme setkat s tímto nepříjemným návštěvníkem na zdech – rohy místností, místa sbíhání stropu a stěny, ale i za nábytkem. Důvodem je prosakování vody kvůli špatné izolaci, zvýšená vlhkost prostředí (koupelny, kuchyně, místa pro sušení prádla), v nichž se nedostatečně a špatně větrá. Takové podmínky jsou pro vznik plísně učiněným rájem a vám pak mohou dělat společnost na zdi neestetické "mapy", které jsou mimo to také nebezpečné pro zdraví a často jsou zdrojem i nepříjemného zápachu, kterého si vaši hosté všimnou ihned po vstupu do domácnosti.

Odstranění

Zbavit se plísně, pokud neodstraníte příčinu jejího vzniku, je běh na dlouhou trať a může to být i nemožné. Vždy se tedy snažte co nejvíce ztížit podmínky jejího vzniku – tedy hlavně hodně větrat a snížit vlhkost okolí. Povrchy, na nichž se plísně u vás doma drží a objevují, vyžadují častou a pravidelnou desinfekci. Spolehlivým prostředkem proti plísním bude ten s bělícími účinky a obsahem , či na bází chlornanu sodného

Ošetření zdiva

Mapy na zdi vás nebaví a chcete s plísní skoncovat jednou pro vždy? Při zasažení zdi to bude chtít bohužel trochu více práce než jen překrytí novým nátěrem.

Plísní zasažené místo nejdříve oškrábejte za pomoci navlhčení roztokem vody a chloru. Čím masivnějsí zasažení plísní je, tím hlouběji budete muset jít. Naneste přípravek pro odstranění plísně a vyčkejte na jejich uschnutí. Po přípravě nového se můžete vrhnout na malování. U výběru barvy ale vybírejte pečlivě a s rozvahou. Nevolte obyčejné nátěry ale raději už rovnou ty, které obsahují ochranou složku proti plísním a jejich vzniku. 

 Tip: Nátěry proti plísním můžete zvolit jak pro interiér, tak i exteriér domu. 

 

»zpět do archivu novinek