Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak správně ošetřit a ochránit kov?

13.02.2020

Kov je všude kolem nás. Tento materiál disponuje silou, pevností a odolností, ale i tak potřebuje čas od času trochu péče. Zajímá vás jak ochránit jeho povrh nebo jak si poradit v situaci, když se už se objeví skvrnka koroze? Podívejte se na našich pár tipů.

Druh kovu a jeho funkce

Kolik věcí je ve vaší nejbližší přítomnosti z kovu? Pokud byste se je pokusili spočítat, jistě by vám prsty na ruce nestačily. Stejně tak by možná bylo překvapením, kolik druhů kovu nás obklopuje. Každý z nich se trochu liší, některý je měkčí, některý zas odolá vysokým teplotám. Správná péče může jejich vlastnosti zlepšit či potlačit nedostatky, proto je potřeba rozklíčovat nástrahy prostředí, kterým bude kov vystaven. Potřebujete natřít kovovou rouru ke kamnům, která potřebují odolat velkému žáru, nebo jen natřít okap z lehkého kovu? 

 

 

Základní péče

Vyrábíte stůl na zahradu, který bude mít kovovou podnož? Nebo jste se rozhodli obložit střechu zahradního přístřešku plechem? Kovové komponenty budou čelit je potřeba ošetřit speciálním lakem proti korozi. Vybrat si můžete z nepřeberného množství odstínů.

  

 

Vybarvěte se!

Nejen s dřevěným nábytkem a dřevěnými prvky se můžete kreativně vyřádit. Chcete dodat kovovému regálu, židli nebo zahradnímu nový vzhled  a dát sbohem nudě? Ještě než vezmete štětec a barvu do ruky, zbavte svůj kousek mastnoty s pomocí lihu a také nánosu původní barvy za použití jemného smirkového papíru. Povrchu tím navíc dáte také strukturu a barva bude lépe chytat. Pak už se stačí jen rozmyslet, zda zvolíte nátěr s matným nebo lesklým finálním efektem.

 

 

Ošetření koroze

Koroze je nepříjemná věc, ale časem se nevyhne většině kovů. Na vině je v první řadě vlhkost, ale čas, po kterém se objeví první skvrnka je také většinou úměrný kvalitě daného kovu. Zjednodušeně řečeno - čím kvalitnější kov, tím později řešíte korozi. Pokud jste už nějaký ten flíček zaznamenali, je třeba jednat co nejříve ale hlavně s citem. Vezměte si k ruce opět smirkový papír a jemně zbrušte "puchýřky" na povrchu zkorodovaného místa. Nezasahujte příliš hluboko a ani se nesnažte za každou cenu vybrousit vše. Čím více budete zasahovat do materiálu, tím víc riskujete, že se problém bude rozšiřovat. Mnohem lepší je vše ošetřit a zapouzdřit protikorozním lakem a přetřít nebo přestříkat barvou či sprejem v barvě původního nátěru. 

Jak jednou koroze započne, už se jí není možné zbavit. Se správnou péčí ale můžete celý proces zkázy podstatně zpomalit a prodloužit tak užívané věci životnost i o několik let

 

 

»zpět do archivu novinek