Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak vyčistit dřevo a dřevěné povrchy?

29.05.2020

Dřevo je krásný přírodní materiál, který si jednoduše zamilujete. Hřejivě doplní interiér i exteriér vašeho obydlí. Dřevěné podlahy ani nábytek však nejsou levnou záležitostí, a proto bychom se o ně měli náležitě starat, abychom je co nejdéle udrželi v dobré kondici. Záleží na tom, o jaký druh dřeva se jedná, jak je zpracované a jak kvalitním mořidlem či lakem na dřevo je ošetřené. Každé dřevo totiž vyžaduje jinou péči. Pokud se o něj budete správně starat, vydrží vám po generace.

Základní ochrana a péče

Na nové a neošetřené dřevo je vhodné nanést kvalitní ochranu, která zajistí zpevnění jeho povrchu a tím i jeho otěruvzdornost a odolnost proti vlhkosti. Mořidla i laky jsou spolehlivými prostředky, které mnohdy působí také antibakteriálně. Látka se dostane do hloubky struktury materiálu – nejde tak jen o základní povrchové ošetření. Nasledně se po aplikaci ochranného laku na povrchu vytvoří tenká vrstva tzv. film, který umožní dřevu dýchat, ale nepropustí do něj vlhkost a "zocelí" je do boje proti vlivům prostředí. Takže kromě vlhkosti zvládne dřevo lépe i střídání teplot nebo sluneční záření.

 

 

Pravidelná údržba a čištění

I přes kvalitní základní ochranu bude dřevo, stejně jako všechny ostatní materiály, vyžadovat běžné čištění povrchů. Pravidelné odstraňování prachu z nábytku vám pomůže udržovat povrch dřeva bez polétavých nečistot, které by jej mohly poškrábat. Pomocí navlhčeného hadříku z mikrovlákna šetrně povrch zbavíte nánosu prachu. Na špatně přístupných místech se hodí použít prachovku. Čistící prostředky na nábytek často obsahují látky, které zabraňují či výrazně ztěžují další usazování prachu. To znamená, že čím profesionálnější čistič nebo ošetření, tím méně námahy při dalším úklidu.

K udržování větších ploch jako je podlaha vám pomůže mop, který se hodí jak na suché tak na vlhké stírání. V případě mytí je vhodné použít prostředek určený přímo na dřevo. Takový přípravek dřevo šetrně omeje a krásně naleští. Dbejte na to, abyste při mytí dřevěné podlahy měli pořádně vyždímaný mop. Pokud by byl příliš mokrý, dřevo by se mohlo začít kroutit a hnít.

Tip: Pokud máte doba více materiálů na podlaze než jen dřevo a nechce se vám investovat do drahých přípravků na dřevěné podlahy nebo nechcete měnit kbelík s vodou pro každou místnost, doporučujeme vám zakoupit univerzální čistič, který je vhodný na mopování podlah všech materiálů. 

»zpět do archivu novinek