Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak vymalovat bez škrábání předchozích maleb?

23.06.2021

Pokud se vám někdy v minulosti poštěstilo a pustili jste se do malování, tahle nepříjemnost vás s největší pravděpodobností minimálně jednou potkala. Co máme konkrétně na mysli? Tu skvělou věc, kdy malujete válečkem a najednou se vám začnou na vlákna válečku nabalovat kousky i velké kusy původního nátěru. Už jen ta představa vyvolává v nejednom paniku ale také hlavně vztek. Jak této situaci předejít? Odpovědí je kvalitní penetrace

Kvalitní a pevný základ

Klíčem k úspěchu a bezchybnému výsledku při každém malování je dobře připravený podklad. Víte-li, že na zdech už je několik vrstev starších nátěrů, máte několik možností, jak se k situaci postavit. Můžete se pustit do škrábání a pevný podklad si připravit zcela od základů. Tento způsob obnáší většinou ale opravdu hodně práce a je jak časově, tak i energeticky náročný. A tak k němu dochází skutečně jen v krajních případech, kdy už jednoduše není jiná možnost.

 Jak vymalovat bez škrábání předchozích maleb?

Sázka na nejistotu

Asi nejčastější metodou je sázka na štěstí, jejíž nezbytnou součástí je velice opatrná práce s válečkem a nanášením barvy. Zásadní pravidlo v tomto případě zní – netlačit na váleček, používat jen přiměřené množství barvy a soustředit na jedno místo jen nezbytně nutnou dobu. Výsledek je ovšem i při dodržení popsaného postupu velmi nejistý a ve většině případů jen oddalujete nevyhnutelné – o pár řádků výše popsané škrábání. Nehledě na to, že srdce i oko profesionálního malíře pokojů už jen při pomyšlení na tento postup usedavě pláče.

Jen jeden nátěr navíc

Poslední metodou, jak se vyhnout nabalování starého nátěru na váleček a škrábání celé zdi, je aplikace kvalitní penetrace. Tento speciální nátěr zpevní podklad a zajistí, že se barva nehne z místa. Poté, co penetrační nátěr uschne můžete postupovat už zcela standardně, jak jste zvyklí. Tedy nanést minimálně dvě vrstvy nového nátěru kvalitní interiérové barvy a nechat je důkladně uschnout. Penentračního nátěru stačí ve většině případů jen jedna vrstva, která vám zajistí perfektní výsledek odvedené práce. A to už stojí za úvahu, co myslíte?

»zpět do archivu novinek