Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Kde všude se hodí silikonové tmely

03.04.2020

Už v jednom z předchozích článků jsme se zabývali výhodami a hlavně druhy tmelů. Mezi ty nejvíce užívané patří silikonové tmely. Jaké jsou jejich vlastnosti, kde vám podají pomocnou ruku a jistojistě také zachrání před katastrofou?

Funkce tmelů a výhody těch silikonových

Tmely obecně jsou velmi šikovné materiály, které nám pomáhají k utěsňování, izolaci i drobným úpravám vad materiálů. Pukliny, praskliny, nedokonalosti i spáry mezi dvěma materiály mohou být díky tmelům minulostí. Silikonové tmely se primárně používají jako výborná a kvalitní těsniva, lze je ale využívat také k lepení. Silikony se pyšní vysokovou elasticitou a odolností. Na kvalitě jim neubere mráz ani skutečně vysoké teploty. Menší nevýhodou silikonových tmelů je jejich nepřetíratelnost, to však výrobci kompenzují množstvím barevných odstínů samotných silikonů.

Kde pomůže nejvíce 

Zmínili jsme, že silikon je elastický a odolá výkyvům teplot. Ovšem jeho největším plusem je to, že odpuzuje vodu a ani plísně, vyskytující se ve vlhkém prostředí, chemikálie, rozpoštědla a ředidla nemají u silikonu nejmenší šanci. Z těchto důvodu jsou silikonové tmely nejlepšími pomocníky v prostředí koupelen a kuchyní a obecně tak, kde je mokro a vlhko. Izolace okrajů sprchového koutu, umyvadla, kuchyňského dřezu? Žádný problém a rychlá pomoc, která nebude na první pohled vůbec vidět. Máte problém s únikem tepla nebo těsněním oken? I s tím vám pomohou silikonové tmely.

Kvalitní lepidlo?

Silikonový tmel může být i lepidlem. Má totiž dobrou přilnavost k hladkým i porézním materiálům. Bezproblémů přilepíte sklokeramiku, zrcadla, kovy i povrchy se strukturou. Jejich lepivost je ale nižší, to znamená, že není úplně vhodnou volbou pro lepení velkých či těžkých věcí. Zajímavostí také je, že silikon slepíte dohromady pouze dalším silikonem, ostatní lepivé pasty či lepidla dostatečně nepřilnou a jdou lehce strhnout dolů.

  

 

Speciální nástroje

K práci se silikonovými tmely není potřeba žádného speciálního vybavení. Jediné, bez čeho se pravděpodobně neobejdete je aplikační pistole.

»zpět do archivu novinek