Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Lak vs. Lazura na dřevo: V čem je rozdíl?

29.09.2022

Léto ještě nekončí a stejně tak pokračuje zušlechťování teras, balkónů, zahrad a chat. My s tímto obdobím máme nejvíc spjaté natírání dřevěného nábytku, plotů, kůlen zkrátka všeho dřevěného. Pravidelné natírání dřeva má své důvody – dřevo tak chráníme i zlepšujeme jeho vzhled. Vyznat se v nabídce nátěrů není ale – zvláště pro laika – jednoduchý úkol. 

Pro ošetřování dřeva můžeme použít laky na dřevo nebo lazury na dřevo. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 Lazura nebo lak na dřevo

 

 

Lak vs. lazura: Co od nátěru očekáváte?

Pokud se chystáte na natírání dřeva, je třeba si položit zásadní otázku: Co od nátěru očekáváte?

  • Chcete docílit spíše přírodního hrubšího vzhledu dřeva nebo je vaší představou hladký povrch odolný proti nečistotám?
  • Chcete, aby zůstala viditelná struktura dřeva?
  • Budete natírat dřevo pro interiér nebo exteriér?
  • Bude dřevo vystaveno nějaké extrémní zátěži? (Například přímému slunci, nadměrné vlhkosti…)

 

Chcete zachovat přírodní ráz dřevěného nábytku – zvolte lazuru

Lazura je nátěr, pod kterým je kresba dřeva viditelná. To, jak moc kresba dřeva prosvítá skrz nátěr, je určeno dvěma faktory – jednak počtem nátěrů a jednak druhem lazury. Na svůj projekt si můžete zakoupit silnovrstvé, středněvrstvé nebo slabovrstvé.

Už z označení vyplývá, že silnovrstvá lazura vytváří na povrchu dřeva silnější vrstvu – i přes tu je ale kresba stále patrná. Na druhém konci spektra je slabovrstvá lazura, která se do dřeva vpíjí. 

 

Lazura nezakryje nedokonalosti

Lazuru můžete využít i v interiéru, pokud chcete, aby u natíraného předmětu zůstal patrný přírodní vzhled dřeva a jeho struktura. Pamatujte ale na to, ale že lazura nezakrývá vady a nedokonalosti. Hodí se tedy pro natírání nábytku či předmětů, které jsou v dobré kondici, nebo věcí, u kterých chcete „vintage“ vzhled naopak zdůraznit. 

 

Proč jsou lazury oblíbené i v exteriéru, když méně vydrží?

Lazury se sice neřadí mezi nátěry s dlouhodobým trváním, ale i přesto jsou oblíbené i v exteriéru. Práce s lazurou je snazší než s lakem, a proto můžeme štětku s lazurou svěřit i dětským pomocníkům (samozřejmě s dohledem). Obnovovací nátěr lazury se musí dělat častěji, ale většinou nás to příliš netrápí, protože na rozdíl od laku se při nátěru lazurou nemusíme zbavovat původní vrstvy lazury. Pokud chcete ale lazurou natírat předmět, který byl dříve lakovaný, je potřeba se původní laku opět zbavit.

 

Nefandíte dřevu v interiéru? Lak je vaše cesta

Laky na dřevo vytváří povrchový film, který kresbu dřeva z velké části zakryje. Pokud natíráte dřevo v interiéru a netoužíte po tom, aby byla viditelná přirozená kresba a struktura dřeva, jděte do laku. S lakem můžete docílit velmi zajímavých efektů. Dřevěnému nábytku můžete propůjčit zcela novou tvář, pokud ho nalakujete nezvyklými barvami apod.

 

Při lakování se musíte zbavit staré vrstvy laku

Lak vyniká oproti lazuře delší výdrží – a to až o několik let. Nicméně práce s ním je o něco složitější. Když budete například lakovat lavici, jako první na vás čeká zbrušování starého nátěru. Strávit několik minut s ocelovým kartáčem, opalovací pistolí nebo vibrační bruskou v ruce hned tak někoho neláká. 

Také můžete lakem natírat jen opravdu suché dřevo. Takže pokud si někde na pile koupíte ještě „mokré“ plaňky, lakovat je nemůžete. 

A pozor – vrstva laku je sice odolná vůči povětrnostním podmínkám, dokud se ale nepoškodí. Pokud v laku vznikne prasklina a do té zateče voda, máme zaděláno na problém. To nás ale trápí jen v exteriéru. Pokud se o lakovaný nábytek dobře staráte, může vám lak velmi dobře posloužit.

Už máte jasno v tom, jestli si ke svému příštímu projektu vezmete k ruce lak nebo lazuru?

 

 

»zpět do archivu novinek