Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Latexové barvy - vlastnosti a použití

12.05.2020

Výběr barev pro výmalbu interiéru i exteriéru je skutečně široký a každý druh nabízí nějakou výhodu či vlastnost, která vám ukáže cestu ke správnému výběru. Jaké vlastnosti mají latexové barvy a kde se vám bude hodit jejich pomoc?

Co je latex

Důležitou složkou latexových barev je, jak už název napovídá, latex. Pojďme se tedy podívat, co je to vlatsně vůbec za látku, jak se získává a jaké jsou její vlastnosti. Pravý latex je přírodní látkou, tekutinou bílé barvy, která se ukrývá v kmeni některých rostlin. Nejvíce se ale získává z kaučukovníku. Po narušení kůry tohoto stromu začne tato míza z "rány" vytékat. Latex na vzduchu velmi rychle zasychá. Pravdou je, že je tento způsob získávání latexu poměrně nákladný, což by se výrazně odrazilo i na ceně produktů obsahujících latex.  Z tohoto důvodu byl vyvinut tzv. umělý latex, tedy polymer s vlastnostmi stejnými jako mají jeho přírodní varianty.

Mezi největší výhody latexu bezpochyby patří jeho vysoká elasticita, nízká hmotnost a poměrná odolnost. Má také celkem specifickou vůni a některým lidem může způsobovat alergické reakce

Z latexu se vyrábí přírodní pryž, nafukovací balónky, ochranné rukavice, pneumatiky, koupací čepice, části matrací a spousta dalších produktů.

Latexové barvy 

Latexová barva je poměrně univerzální. Obsahuje umělé polymery, které se nerozpouštějí ve vodě. Při natírání a následném schnutí se voda odpařuje a zůstává hutná a odolná vrstva, který dokonale přilne ke všem očištěným, nemastným podkladům a povrchům (dřevo, papír, zdivo i sklo). U latexových barev se můžete spolehnout, že jsou otěruvzdorné, omyvatelné a skutečně vysoce kryvé. Hodí se jak pro vnitřní, tak i venkovní použití, kde odolávají povětrnostním vlivům. Kreativní duše potěší i fakt, že se latexové barvy výborně hodí k malování obrazů v kombinaci s akrylovými tónovacími barvami.

 

 

»zpět do archivu novinek