Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Vyrobte si nábytek z palet - máme návod!

23.05.2022

Léto je za dveřmi a hezké počasí vybízí k posezení venku. Proč si terasu neozvláštnit originálním kusem nábytku? My kutilským nápadům fandíme, a proto přinášíme návod na to, jak vyrobit nábytek z palet!

Sluníčko, opalování, grilovačky… také už to máte před očima? My ano! A proto máme plnou hlavu nápadů na zušlechtění zahrady a terasy. Venkovní posezení z palet je jednoduchý projekt, který zvládne úplně každý. Proto se na následujících řádcích společně podíváme, jak na to a na co si dát při tvoření pozor.

nábytek z palet

 

Nábytek z palet ozvláštní interiér i zahradu

 

Takzvané europalety jsou dnes oblíbené nejen v interiérech mladší generace. Svým neotřelým vzhledem, praktičností a nízkými náklady na pořízení jsou hitem každého interiéru i exteriéru. Prvním krokem je samozřejmě obstarání samotných palet. Pamatujte na to, že existuje více rozměrů, i když pravděpodobně narazíte na palety 120x80 cm

 

Jak vyrobit nábytek z palet? Je to hračka!

 

Palety na výrobu nábytku můžete koupit. Je to příjemná zkratka pro každého, kdo si nechce dělat s výrobou až takové starosti. U koupené palety, která je přímo prodejcem určena pro další tvoření, je zaručené, že bude dokonale vyschlá a nezávadná (třeba z ní nebudou nahodile koukat hřebíky apod.). Kdo se chce ale vydat na dobrodružný lov po lokálních výrobních provozech, meze se nekladou. Firmy mají za svými sklady často celé hromady palet. Mezi těmi je třeba ale vybírat obezřetně. 

 

Při výběrů palet na nábytek buďte obezřetní a vybírejte pečlivě!

 

Paleta na nábytek by neměla být viditelně znečištěná, vlhká, mastná či zapáchající. Vyvarujte se těch, které vypadají jako „ježek v kleci“ – respektive palet, ze kterých trčí hřebíky na všechny světové strany. 

 

Svůj úlovek je potřeba podrobit náležité očistě. Pečlivě si palety prohlédněte a smirkovým papírem je obruste. Zaměřte se zejména na to, aby nikde netrčely třísky a hřebíky (ty vytáhněte – tady je smirkový papír malý pán). Povrch palet musí být hladký. Poté palety důkladně omyjte mýdlovou vodou a v ideálním případě použijte i nějaký “drsnější” prostředek na zneškodnění bakterií. Pak je nechte vyschnout. 

 

A protože tím nejjednodušším projektem pro začínající kutily s paletami je sedačka, vrhneme se na ni!

 

Návod: Jak si vyrobit sedačku z palet

 

Potřebujete:

 • 3 europalety 120 x 80 cm
 • Lak na dřevo nebo barvu podle umístění sedačky, viz bod 2 v postupu
 • Smirkový papír
 • Šrouby
 • Běžné nářadí

 

 

Postup:

 1. Palety obruste a zbavte nečistot tak, jak jsme si popsali výše. 
 2. Dříve, než začnete nábytek sestavovat, palety natřete. Nátěr volte podle dalšího použití. K nátěru sedačky do interiéru volte vodou ředitelné barvy nebo interiérové lazury. Venkovní sedačku natřete impregnací, která bude sedačku chránit před plísněmi. Další vrstvou by měla být barva nebo lazura na dřevo venkovní. Je možné použít i vosk pro zahradní nábytek.
 3. Nátěr nechte zaschnout
 4. Dvě palety položte na sebe a pomocí šroubů je k sobě připevněte. Dejte si pozor, aby hlavičky nevyčnívaly.
 5. K zadní straně našroubujte paletu jako opěradlo.
 6. Najděte pro svoji novou sedačku ladící sedáky a je hotovo!

 

»zpět do archivu novinek