Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Jak na kontrolu a natírání kovové střechy?

17.01.2022

Zdá se, že ani letos nás žádná krutá zima nepostihne. I tak se ovšem mnoho z nás nemůže už dočkat jara a slunečného počasí. Jakmile zima odezní, na zahradě a okolo domu čeká hromada práce. Jednou z těch aktivit, která je s jarem pevně spojená, je pravidelná kontrola střešní krytiny. Máte-li plechovou střechu, pravděpodobně se do její kontroly a údržby chystáte pustit na vlastní pěst. Přinášíme pár tipů, které vám usnadní práci a pomohou k perfektmímu výsledku.

Důkladná kontrola a očištění 

Střecha je spolu s fasádou důležitým štítem domu. Její perfektní stav je zcela zásadní pro ochranu stavby. Kontrole střechy je tedy dobré věnovat víc než malou chvilku a také k ní přistupovat s náležitou pečlivostí.

Profesionální nátěr střechy

Ještě než se pustíte do oprav, je nutné se nejdříve zaměřit na důkladnou očistu povrchu krytiny. K tomu vám nejlépe pomohou pomůcky jako jsou smetáky, košťata a také wapky. Zejména vysokotlaký čistič bude vaším pomocníkem číslo jedna, která odstraní všechnu špínu a nečistoty snadno a rychle bez větší námahy. Po očištění střechy podrobte krytinu pečlivé kontrole. Objevila se někde koroze? Nedošlo běhěm roku a zimního období k závažnému poškození? I ty nejmenší nedokonalosti je třeba co nejdříve a bez větších odkladů odstranit.

Nezapomínejte na okapy!

Součástí střechy jsou také okapy a celý okapový systém. Ani na ten byste v rámci kontroly střechy neměli zapomínat. Jeho správná funkčnost a dobrý stav všech jeho částí je stěžejní pro ochranu fasády a bezproblémový odvod dešťové vody od domu. Okapy očistěte od nánosu listí, štěrku a větviček. Zkontrolujte, zda nedošlo v některých místech k rozpojení, případně se někde neobjevila koroze. Narušené či poškocené části nezapomeňte neprodleně vyměnit!

Správný nátěr

Kotrola proběhla, všechny škody zažehnány? Výborně! Součástí pravidelné péče o plechové a kovové střešní krytiny a okapy je také obnova jejich nátěru. I běžně dostupné barvy na kov pro použití v exteriéru poskytují střechám dostatečnou ochranu před vším, co je pod širým nebem čeká. Materiál je chráněn proti korozi, povětrnostním vlivům i počasí a také mechanickému poškození. Jak výběr nátěrů, tak i výběr barev je poměrně bohatý a rozhodně si vybere každý. V případě výběru nátěrové barvy se doporučujeme držet striktně nátěrů určených na kovy a pro venkovní užití. Jedině ty zaručují krytině potřebnou ochranu. 

Co se týče barevných odstínů, vaší fantazii se samozřejmě meze nekladou. V nabídce najdete snad všechny barevné odstíny. Nicméně i tak stále vítězí klasické barevné odstíny jako je červená a hnědá ve všech podobách, zelená, šedá nebo černá. I když vám experimenty s barevnými odstíny samozřejmě nikdo nezakáže, v rámci zachování estetiky i s ohledem na okolní zástavbu se konzervativních odstínů raději držte také.  

S výběrem správné barvy neodmyslitelně souvisí také otázka čím natírat. Pro natírání svépomocí bude vaším nejlepším parťákem kvalitní váleček připevněný na delší tyči. Samozřejmě můžete vsadit i na klasickou štětku, ovšem pro rychlé, pohodlné a rovnoměrné natírání je váleček nejlepší volbou.

Pomocný zásah profesionála

Jak vidíte, kontrola a opravy střech dá celkem zabrat. Pokud si kutilské práce a obecně péči o dům užíváte a přistupujete k nim, jako k aktivnímu odpočinku, lze říci, že vás čeká mnoho příjemných hodin. Patříte-li spíše do druhé skupiny, která bere tyto aktivity jako nutné zlo a v žádném případě ne jako zábavu, náš dnešní výčet vám na náladě asi nepřidal. Naštěstí spolehlivou a zkušenou firmu seženete na cokoliv, třeba i na nátěry střech. Nechcete-li se pravidelnou péčí trápit sami, právě teď je ten správný čas na malý průzkum výškařských firem ve vašem okolí a případné domluvení si termínu revize, opravy a nátěru vaší střechy

Uvidíte, že oslovit profesionální firmu se opravdu vyplatí! Kromě velké úspory času získáte navíc jistotu, že vše je na střeše uděláno tak, jak má být a nic nebylo opomenuto. Odborníci navíc mají k dispozici veškerý potřebný materiál a náčiní, které by vám jako laikům většinu roku leželo ladem v garáži, a používají také kvalitní, prověřené barvy se špičkovými výsledky. 

Tak co, pustíte se do střechy sami, nebo si pozvete profíky?

»zpět do archivu novinek