Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Ošetření staršího nábytku

27.02.2020

Našli jste u příbuzných na půdě designový klenot v podobě starší dřevěné skříňky nebo starožitné truhly, do které jste se ihned zamilovali? Starý nábytek má neobyčejné kouzlo, ale buďme upřímní, občas to chce trochu více než jen nový nátěr, aby právě to kouzlo skutečně zcela vyniklo. Jak si poradit s celým procesem ošetření vintage pokladů, které byly dlouhá léta pod nánosem prachu a čelily nepříznivým vlivům prostředí, jako je vlhkost či škůdci? Nebojte se, po přečtení našeho článku budete umět dokonale poradit.

Hurá do práce

Svůj nejnovější kutilský-renovátorský projekt je potřeba nejprve podrobit analýze a zhodnotit realisticky jeho současný stav. Je váš dřevěný kousek pokrytý několika vrstvami nánosů starých barev různých odstínů? Jak moc jej poničili červotoči? Jsou některé části nahnilé a daný úsek bude potřeba nahradit novým kouskem dřeva? Došlo v některých částech k rozklížení?

V případě zmíněných nánosů barvy se nevyhnete procesu broušení. Rozhodně doporučujeme zakoupit zásobu smirkových papírů různé hrubosti a neobejdete se také rozhodně bez roušky nebo respirátoru, které vás ochrání před prachem i částicemi staré barvy.

Pokud se do vašeho starožitného kousku zakousl sem tam červotoč, nějaký jiný brouček nebo jej napadla plíseň, vyplatí se také zakoupit speciální nátěry a impregnace. S rozvrzanou konstrukcí, puklinami či popraskáním struktury dřeva si výborně poradí akrylové tmely na dřevo.

 

 

Finální vzhled

Máte před sebou dokonale ošetřený a naimpregnovaný kousek nábytku a za sebou pár hodin pořádné dřiny? Nebojte, teď přichází čas na tu zábavnou část, tedy finišování celého projektu a ladění celkového vzhledu renovovaného nábytku.

Na výběr máte mezi univerzálními, plně krycími nátěry, nebo tenkovrstvými lazurami, které dřevo jemně natónují do určitého odstínu. Jako takovou konečnou tečku, která dodá celku něco navíc, můžete použít svrchní bezbarvý lak.

 

 

»zpět do archivu novinek