Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Péče o rozmanité dřevo v zahradě

15.05.2023

Procházíte se po zahradě s ustaraným výrazem v očích, protože na vás z každého rohu číhá jiný druh práce? Dnes si povíme o různých druzích dřeva, které můžete cestou potkat a jak o něj pečovat. Ve zkratce se ale napřed podíváme na malý přehled činností, které je po zimě nutné zrealizovat.


zahrada, dřevo, květiny

                • Pokud jste se na to nevrhli už během února/března, nezapomeňte převrátit po zimě kompost. Vytvořená půda se vám bude hodit na založení nových záhonů.
                • Obnovte sběr dešťové vody. Pokud nemáte nádrž na vodu, projděte si zahradu a pod všechny okapy umístěte vhodně zvolené sudy. Nasbíraná voda se hodí pro zalévání záhonů.
                • Prostřihejte stromy a keře.
                • Je zvykem nechávat na bylinkových záhonech staré suché rostliny, aby přes zimu chránili kořeny i nově se tvořící sazenice pro další sezónu. Na jaře je čas tyto staré části ostříhat a dát prostor novému růstu.
                • Vyčistěte důkladně jezírko a zasaďte do něj nové rostlinky.
                • Tam kde je potřeba, obnovte nátěry. Ať už na kovových plochách či na dřevě.

V zahradě jsou různé druhy dřeva, které však vyžadují různé druhy péče. Pojďme se teď podívat jednotlivě a více do hloubky na dřevo, které se může nacházet ve vaší zahradě a co můžete udělat pro to, aby tam ještě nějaký ten rok vydrželo.

Zahradní nábytek

 

zahradní nábytekKaždý, kdo má zahradu jistě vlastní i zahradní nábytek. Rozdíl v péči tkví hlavně v tom, z  jakého materiálu je vyroben.

Exotické dřevo je tvrdé, a proto potřebuje speciální oleje, kterými jej budete pravidelně napouštět. Jak takový proces probíhá? Pořiďte teakový olej nebo jiné napouštědlo na dřevo nanášejte štětcem nebo hadrem. Nechte 10 minut vsáknout a zbytky oleje odstraňte suchou textilií. Celý nábytek vytřete do sucha a alespoň pár hodin proschnout, než se na něj znovu posadíte nebo umístíte podsedáky.
Nábytek z měkkého dřeva je také častou součástí našich domovů. Měkkým dřevem míníme hlavně smrk a borovici. Berte ale toto doporučení jako vhodné pro všechny druhy českých dřevin. Pokud chcete prokreslit strukturu v řezu, použijte lazuru na dřevo. V případě lazur se rozhodujete mezi tenkovrstvou a silnovrstvou.  Jaký je v nich rozdíl? Slabovrstvá se vsakuje hlouběji do dřeva, ale nevytváří nepropustnou vrchní vrstvu. Můžete na sebe nanášet více vrstev bez mezi krokového broušení. Tu silnovrstvou naopak mezi nanášením další vrstvy přebrousit musíte. Nevsakuje se tolik do dřeva, ale zase vytváří silnou ochrannou vrstvu vně. Je jen na vás, jakou se rozhodnete vybrat.
Jestliže máte raději plné barvy, dobře vám poslouží nátěr na dřevo ředitelný vodou. Perfektně drží a disperze v jejím složení vytváří jak tak říct pogumovanou vrstvu, která nepropustí žádnou vlhkost.

Paletové záhony

Paletové záhony Ecolor.cz

 

Už se ve vaší zahradě nachází paletové záhony? Pokud ještě ne – tady najdete podrobný návod, jak je vytvořit. I když jsou paletové záhony většinou umístěné bokem, v tzv. zóně pro pěstování, neznamená to, že nemohou vypadat hezky.

Pokud máte rádi jemné barvy na dřevo, jako se používají v jižanských zemích, neváhejte a zvolte plný odstín. Chcete dřevo hlavně ošetřit proti povětrnostním vlivům, přidat UV filtr a předejít dřevokaznému hmyzu? Zvolte chytré napouštědlo s obsahem protiplísňové složky.

 

Nezapomínejte na drobnosti a dekorace

Máte v zahradě dřevěné truhlíky, ptačí budky, ozdobné ploty nebo mříže ze dřeva pro pnoucí rostliny? Ani na ně nezapomínejte. Pokud je máte barevně sladěné se zbytkem zahrady, udržujte je daným odstínem plné barvy nebo pravidelně přebruste a natřete barevnou lazurou. Vyhovuje vám odstín, který mají a chcete jej zachovat po dlouhé roky? Pořiďte bezbarvý lak s UV filtrem a obejděte všechny drobnosti. Budou ve vaší zahradě zase vynikat.

 

»zpět do archivu novinek