(s DPH)

k pokladně
Péče o starší dřevěný nábytek – jak na to?
16.11.2020
Doba covidová a karanténní čas poskytuje dostatek času k všemožným aktivitám a činnostem. Někdo se dal do cvičení, další konečně získal trochu času na vytoužený odpočinek u seriálů či knížek a jiný se nudí natolik, že se pustil do generálního úklidu. Pokud i vy patříte k těm, kteří se také rozhodli udělat si doma pořádek, možná jste při vyklízení půdy či sklepa narazili na skutečný poklad v podobě staršího kousku nábytku. Taková stolička, truhla, stolek či komoda po rodičích či prarodičích může být zajímavým doplňkem, který oživí i váš moderní interiér. Máte chuť se kreativně vyřádit a vrátit nalezenému kousku původní lesk a slávu? Přečtětě si jak dřevo očistit a jaký barvu na nábytek použít, na co všechno je potřeba pamatovat a jak o nábytek následně pečovat.
Buďte nekompromisní
Ještě než se s plným nasazením pustíte do renovace, nalejte si čistého vína. K nalezenému kousku vás mohou pojit silné sentimentální vzpomínky a připomínat vám radostné chvíle i milovanou osobu. Bohužel i přesto se někdy stane, že se i do daného nábytku zakousne zub času hlouběji. Rozsáhlejší zhnilé části a škůdci mohou být špatným znamením, kvůli kterému se v mnoha případech nevyplatí nábytek opravovat. Je-li stav v rámci mezí v pořádku, nic nebrání tomu, abyste se pustili do opravy.
Staré musí pryč
Povrch starého nábytku bývá oprýskaný a není výjimkou, že se dřevěný základ ukrývá pod několika vrstvami barev. Pokuste se je všechny odstranit. Nový nátěr lépe přilne a nebude praskat. Co k tomu budete potřebovat? Zásobte se brusnými papíry s různou hrubostí povrchu. Pokud vás čeká odstraňování několika silných vrstev barev na pomoc si můžete vzít špachtli a pustit se velmi opatrně do jejich odstraňování. Tato část prací nepatří k těm nejzábavnějším, chcete-li tuto část urychlit pomůže vám v tom kvalitní a výkonná bruska. Na komplikovanější tvary je ovšem bruska krátká a lépe se vám osvědčí brusný papír.
Aby všechno sedělo
Po odstranění nátěrů můžete zjistlit, že některé části, například nohy u stolu nebo stěny komody, nejsou pevně spojené a tím pádem nejsou stabilní. K nápravě vám pomůže správný tmel, kterým zaplníte škvíry, mezery i vady v povrchu dřeva. Přebytečné množství tmelu snadno odstraníte špachtlí a povrch dokonale vyhladíte jemným brusným papírem.
Barva nebo lak?
Základní opravy máte hotové? Přichází čas na barevný krycí nátěr, lazuru či lak na dřevo. Podle čeho se rohodnout? Je to na vás. Barevné krycí nátěry jsou vhodné, pokud není dřevo nábytku kvalitní či hezké na pohled. V případě, že má dřevo zajímavou kresbu dejte šanci lazuře nebo jen laku. Nejste si jistí, jaký je rozdíl mezi lakem a lazurou? Přečtěte si jeden z našich minulých článků pojednávající o nátěrech na dřevo.
(s DPH)
(s DPH)
(s DPH)
(s DPH)
A jak o nový kousek pečovat?
Zrenovovaný kousek nevyžaduje žádnou speciální péči a údržbu. Jako každý jiný nábytek stačí při běžném úklidu otřít vlhkým hadříkem s kapkou příslušného čisticího prostředku na dřevo.