Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Pečujeme o sklo a skleněné plochy

03.04.2023

Sklo je s námi už po tisíce let. První záznamy o něm pramení až z dávného starověku. Ale možná je ještě starší. Jedny z prvních skel vznikaly ve chvílích, kdy udeřil blesk do písku. Poté se sklo opracovávalo a tehdejší skláři se z něj snažili vyrobit výsledný produkt.
Dnes se sklo už vyrábí plánovitě, a to z oxidu křemičitého (můžete znát také jako sklenářský písek) který se taví při vysokých teplotách a postupně se do něj přidávají další složky, jako třeba uhličitan sodný nebo oxid vápenatý. Podle toho, jaké finální vlastnosti by mělo výsledné sklo mít.

V tomto článku se budeme věnovat hlavně sklům tabulovým neboli plochým, které se používají v technických oborech, k opláštění budov a také výrobě oken.

Okna a velké skleněné plochy

Ať už obýváte jakoukoliv nemovitost, bylo by velmi neobvyklé, kdyby neměla žádná okna. Ty dělají z obyvatelného prostoru prosvětlené místo. Přidávají na útulnosti a pocitu svobody, či možnosti větrání, a tedy evokují volné dýchání čerstvého vzduchu z venku. Taková okna, aby přes ně bylo dobře vidět, je potřeba důkladně alespoň jednou za čas umývat. Jejich čištění se samozřejmě odvíjí od místa, na kterém žijete a míry zachytávajících se nečistot. Samozřejmě sem také spadá prostředí, zdali jste blíže městu, nebo třeba lesu. A také je podstatné, jak velkými skleněnými tabulemi doma disponujete. V dnešní době jsou moderní velká okna, často nahrazující celé stěny. V některých případech se jedná pouze o skleněné výplně, které se nedají otevírat.

Všechno souvisí se vším, a tak si každý z vás musí určit, jaká okna má. Okouknout v jakém prostředí se nachází, jaký nepořádek se na nich drží… a podle toho posoudit, jaký druh péče o ně zahájit. V případě, že jsou vaše okna větší než v běžných bytech, je vhodné nic nezkoumat a rovnou si objednat službu, která vám okna pomůže umýt a udržovat. To stejné platí v případě, pokud jsou vaše okna ve velkých výškách, výškových budovách nebo těžko přístupná. Při rozdílu mezi vnější a venkovní teplotou vzduchu se okna také často zamlžují a my si v krátkosti řekneme ke každému problému řešení:

Mytí oken

Podle velikosti okna bude dobré prvotně zhodnotit, zda to zvládnete ručně nebo bude lepší pořídit některý z moderních, práci usnadňujících nástrojů. Na pevné nečistoty jako je mech, lišejníky, ptačí exkrementy nebo další jiné se vyplatí použít napřed škrabku na sklo. Ta má speciálně upravený sklon tak, aby se nepovedlo jej při manipulaci poškrábat. 

Pokud půjde o ruční mytí, máme pro vás dvě varianty.

První je úplná zajetá klasika, kterou zná každý z nás a nemuseli bychom jí zmiňovat… ale bereme ohledy na čerstvě rozvedené pány, ty z vás, kteří se nastěhovali do svého prvního podnájmu a začátečníky, kteří ocení přesný návod krok za krokem.
Takže si dejme menší opáčko:

Nejlepší možností je napustit si klasický kbelík s teplou vodou, do něj přidat saponát pro prvotní mytí a zbavení mastnoty, zvolit měkký hadr a poté doleštit přípravkem na okna, za použití papírových utěrek. Poněkud jednodušší variantou je pořízení tzv. vysavače na okna. Jedná se o akumulátorem nebo napájením poháněnou stěrku se zabudovaným vysavačem, jež vaše okna vyčistí během pár vteřin. Za nás je postup podobný. Napřed omyjte okna saponátovou vodou, jako mezi krok můžete použít zmíněný vysavač nebo hadr… a na finální kolo bude ideálním pomocníkem přímo čistič na okna s rozprašovačem a následné použití stěrky s vysavačem.

Druhá varianta je pro ty, kteří chtějí jít s dobou a zavedené postupy přetransformovat v něco nového. Dnešním trendem jsou totiž nano technologie. Dokážete si představit, že by se vás mytí oken týkalo třeba jen jednou za rok, nebo dva? S přípravky které obsahují tzv. hydrofobní impregnaci je to možné. Tato technologie obsahuje vysoké procento částic aktivního křemíku, který po vyčištění utvoří průhlednou vrstvu, jež zajišťuje dlouhodobou odolnost proti nečistotám, rosení i zamlžování. Jak takové nano čištění oken funguje? Úplně jednoduše. Stačí pořídit prostředek na impregnaci skel a pustit se do toho. 

Postupy jsou dva. Buď můžete na špinavá okna nanést nano prostředek a počkat až se špína rozpustí. Tu poté setřít měkkým hadrem… a opakovat, dokud okno nebude čisté.

Nebo umýt okenní tabuli klasickým způsobem a poté použít nano čistič.
V obou případech zakončíte mytí tak, že nastříkáte na sklo nano prostředek, aby bylo celé okno vlhké… a pozor! Necháte uschnout. Už nestírejte, aby se mohl vytvořit ochranný film. Využít jej můžete nejen na okna. Hodit se bude také na sprchové zástěně, odkud kapky stečou jako nic. Použitím na zrcadlo už nikdy nebudete muset řešit zamlžování. Jistě vás napadnou další skleněné plochy, poličky, dekorace… na kterých oceníte neulpívání prachu a nečistot. Nic vám nebrání pustit se do toho.

Okna ve výškách

Jak už jsme zmínili, pokud se váš domov nachází v činžovním domě uprostřed města, či ve výškových budovách... Může snadno dojít k situaci, kdy se k oknům buď nedostanete, nebo je jejich mytí svépomocí velmi nebezpečné. Také se může stát, že máte velký strach z výšek, a tak je pro vás nemyslitelné, se o okna ve vysokých patrech starat. V tomto případě je skvělým řešením si prostě objednat firmu, která pomůže a okna umyje za vás. Mytí oken ve výškách už pro vás nikdy nemusí být problémem. Nemusíte se obávat, že by vám taková služba udělala vítr v peněžence. Jedná se totiž o velmi dostupnou službu, která vyjde na malé peníze. 

Zamlžování oken

Alespoň jednou v životě každý z nás řešil orosené okno, které chodil utírat. Cítili jsme v tomto procesu nedůvěru k výrobci oken, ke stavařům v novostavbě či se obávali možnosti výskytu plísní. Mlžení je ale docela přirozený jev. Nejedná se o nic neobvyklého, co by vás mělo, jakkoliv děsit. Vždy jde o poměr vlhkosti v místnosti. Stejně tak jako se orosí láhev vytažená z ledničky, nebo se orosí zrcadlo v koupelně… vždy se jedná o fyzikální jev, při němž se zvýšená vlhkost v místnosti kumuluje na tom nejchladnějším bodě. Proč vzniká na konkrétních místech a co s ním můžete dělat

  • Starý dům – převážně se jedná o kondenzaci vlhkosti celkové stavby. Ve starých domech pak často vznikají plísně nebo rosení vzniká už z plísně, která se v objektu nachází. Pokud se chcete zbavit zamlžování, napřed se jí zbavte, odvlhčujte dům a řádně větrejte.
  • Novostavba – pokud se objevují orosená okna v novostavbě, většinou je důvodem ještě dokonale neproschlý stavební materiál a veškeré mokré práce a procesy, které na stavbě probíhaly. Nebojte, vše se časem usadí. Doporučuje se hlavně pravidelně a často větrat, aby měl materiál možnost vyschnout.
  • Rosení oken zvenku – vzniká často u těch vůbec nejkvalitnějších oken. Jednoduše jde o rozpor mezi vlhkostí venkovního vzduchu a teplotou okenní tabule. Poté se kapalina kondenzuje a usazuje z venku. To ničemu neškodí.
  • Pokud si rádi ověříte moderní technologii, která zamezí zamlžování, můžete použít nano čistič oken, mezi jehož základní vlastnosti patří právě neulpívání vlhkosti na oknech. Dejte ovšem pozor. V tomto případě pouze zakryjete příčinu vlhkosti v domě, protože vytvoříte na oknech film, na němž se kapky neudrží. To ale neznamená, že se přebytečná vlhkost nemůže projevit jinde. Řešte proto hlavně příčinu problému a držte se všech ostatních poskytnutých rad i při použití nano prostředku.

Větrat, větrat, větrat

Mysleli jste, že stačí otevřít okna na mikro ventilaci a máte vyhráno? Opak je pravdou. Tím že mikroventilace nic moc nevyvětrá ale zároveň v zimních měsících dost ochladí okna, vzniká vlastně ještě horší efekt orosení. Větrejte tedy správně. A jak na to? Otevřete okna či balkónové dveře na zhruba 5-10 minut. Úplně. Dokořán. A to nejlépe 3x denně.

Pokud problém přetrvává, v novostavbě bude dobré popřemýšlet o ventilačním systému. Ve starém domě pomůže vyměnit stará okna za nová. Vždy je ale nejlepší zvýšit frekvenci větrání. Zabojuje nejen s kapkami, ale také se nadýcháte čerstvého vzduchu.

Sklenářský tmel 

Když už jsme u těch oken, je dobré zmínit také tmel, který se nejčastěji používá – již po celá desetiletí. Sklenářský tmel má více podob. Od prarodičů si můžeme pamatovat ten starý žlutý nebo červený v nevzhledné kostce, ze které se ukrajovalo. Někteří kutilové si jej vyráběli sami z klovatiny, lepidla Herkules a dětského pudru. Tento recept jsme ale nezkoušeli… V dnešní době již tradičně najdete tmel v kartuších připravený k okamžité aplikaci. Můžete jej použít při zasklívání okenních tabulí. Také pokud objevíte ve stávajícím tmelu praskliny či nedokonalosti. A pomůže také při tvorbě zahradního skleníku.

 

 

Jak už jsme zmínili, pokud se váš domov nachází v činžovním domě uprostřed města, či ve výškových budovách… může snadno dojít k situaci, kdy se k oknům buď nedostanete, nebo je jejich mytí svépomocí velmi nebezpečné. Také se může stát, že máte velký strach z výšek, a tak je pro vás nemyslitelné, se o okna ve vysokých patrech starat. V tomto případě je skvělým řešením si prostě objednat firmu, která pomůže a okna umyje za vás. Mytí oken ve výškách už pro vás nikdy nemusí být problémem. Nemusíte se obávat, že by vám taková služba udělala vítr v peněžence. Jedná se totiž o velmi dostupnou službu, která vyjde na malé peníze. 

 

 

»zpět do archivu novinek

Vážení zákazníci, chtěli bychom vás upozornit, že v období velikonočních prázdnin tj. od 29.3. 2024 do 1.4.2024 nebudou odesílány objednávky.  

Děkujeme za pochopení. Tým Ecolor.cz

Rozumím