Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Penetrace zdí – proč na ni nezapomínat?

29.11.2022

Každý, kdo někdy maloval zeď, se asi setkal s pojmem penetrace zdí. Pokud vás ale v malování čeká premiéra, budou vám následující řádky k užitku. Penetrační nátěr umí připravit zeď na následné malování, aplikaci betonové stěrky, tapetování či další úpravy.

Penetrace zdí připraví stěnu na malování

Co penetrace zdí umí? Jaká je její superschopnost?

Jestli vás čeká rekonstrukce, rozhodně byste penetraci zdí neměli vynechat. Proč? Co tento nátěr neutrální či bílé barvy umí? Aktivní látky obsažené v penetraci snižují savost zdi a zároveň zvyšují přilnavost podkladu. Pokud byste penetrační nátěr vynechali, hrozí pozdější olupování a praskání nátěru. Jestli navíc plánujete barevné stěny, tak bez penetrace hrozí, že zdi nebudou jednotné, ale šmouhaté.

Jakou penetraci vybrat?

Není ale penetrace jako penetrace. Univerzální penetrace postačí na zdi, které jsou v dobré kondici, nebo nové. Omítku, která už něco pamatuje, je zaprášená, zašpiněná apod., je nutné očistit, oškrábat a následně aplikovat hloubkovou penetraci. Asi chcete, aby byl výsledek dokonalý, že? Rozhodně se nevyplatí šetřit. Vyberte kvalitní hloubkovou penetraci a aplikujte ji ve dvou vrstvách. 

Penetrace zdí - nejdříve srovnejte nerovnosti a opravte nedostatky

Ptáte se, jak na to? Ještě než se vrhnete do práce, opravte nedokonalosti omítky. Vyrovnejte povrch, očistěte omítku apod. Hotovo? Teď vás čeká aplikace. Při té rozhodně sledujte pokyny výrobce na balení. Každý nátěr se jinak ředí, jinak nanáší a jinak zasychá. Penetraci lze aplikovat válečkem, štětcem nebo stříkací pistolí. Stejně jako při každém malování, tak i při penetrování, zakryjte vše, co nechcete, aby bylo natřeno. 

Další vrstvu nanášejte dřív, než zaschne předchozí

Aplikace penetrace není úplně jednoduchá. Vždy dbejte na to, aby se nátěr plně vsákl. Zbytečně to tedy nepřehánějte s nanášeným množstvím. A pozor – další vrstvu nanášejte ještě před tím, než první zaschne. 

Ať už se chystáte na malování, tapetování, aplikaci betonové stěrky nebo pokládku nového obkladu, penetrace se postará o to, aby vaše zdi vypadaly skvěle a aby to tak vydrželo co nejdéle. Penetrace zvyšuje trvanlivost nátěru, brání jeho olupování a praskání. Jestli se chystáte na barevnou výmalbu, díky penetraci vás nebudou trápit šmouhy. De facto tak i ušetříte za zbytečné opakování barevného nátěru.

 

 

»zpět do archivu novinek