Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

O ředidlech přehledně

19.01.2020

Při renovaci nábytku, natírání plotu i lakování jsou často nepostradatelnými pomocníky. Odmašťují povrchy, odstraňují staré nátěry i zbytky chemikálií a jejich pomoc přijde vhod i při následném úklidu a čistění štětců. Ano, řeč je o ředidlech. Jaké jsou druhy a jaká jsou specifika práce s ředidlem? Čtěte směle dál.

Druhy ředidel

Na trhu jsou dostupné ředidla mnoha druhů a ne všechna se hodí pro každý typ barvy nebo k čistění všech povrchů. Pro jasně definované použití nesou zpravidla označení velkým písmenem C, H, L, S nebo U a také příslušným číslem. A co je vlastně ředidlo jako takové zač? Jde o látku, konkrétně rozpouštědlo, na chemické bázi, která napomáhá zlepšovat roztíratelnost vodou neředitelných barev. Dále také, jak jsme zmínili v úvodu, slouží k čištění povrchů i natěračských nástrojů. Většina ředidel, ač existuje i pár univerzálních, jsou vhodná pro konkrétní druhy barev. Například ředidlo S 6006 je vhodné pro ředění olejových a syntetických barev, a naopak ředidlo C 6000 je vhodné pouze pro nitrocelulózové barvy. Jako univerzální ředidlo můžeme zmínit C 6500 k ředění olejových a syntetických, nitrocelulózových, chlorkaučukových a lihových nátěrových hmot schnoucích při běžné teplotě vzduchu.

 

 

 

Mezi ředidly najdeme také benzín a technický líh. Technický benzín poslouží také jako náplň do zapalovačů, ale hlavně výborně čistí kovové předměty. Technický líh spolehlivě odmašťuje povrchy a je také určen jako náplň do lihových vařičů či k ředění nátěrových hmot na lihové bázi.

 

 

Práce s ředidlem a ochranné pomůcky

Práce s ředidlem vyžaduje velkou opatrnost. Jde o silně hořlavé látky, jejichž chemické složení dráždí a leptají pokožku i sliznice. Některé dokonce můžou prostřednictvím styku s kůží narušovat i tělesné funkce. Možná jsme vás právě trochu vystrašili, ale se správným vybavením se není čeho bát. Proto ještě před tím, než se naplno pustíte do práce, ujistěte se, že máte na sobě pracovní oděv, dále se vám bude hodit pár speciálních ochranných rukavic a v neposlední řadě rozhodně filtrační maska. Tak co, připraveni pustit se do díla?

 

 

 

»zpět do archivu novinek