Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Tmely na dřevo – náplasti na poškozená místa

29.05.2020

Máte doma starý dřevěný nábytek nebo podlahu, která vyžaduje renovaci? Pokud patříte do řad pravých domácích kutilů, pravděpodobně se do oprav vrhnete sami a nepřenecháte to na cizí firmě. Jednou z věcí, která vás nemine je tmelení dřeva. O co jde a co k tomu potřebujete?

Povrch dřeva se během používání opotřebí – mění barvu i tvar, praská. Praskliny někdy bývají žádoucí v rámci navození typické struktury dřeva, ale drží-li se v nich vlhkost a nečistoty, je třeba je vyspravit tmelem – hmotou, která nahradí původní materiál. Tmelů na dřevo je na trhu celá řada. Při výběru záleží na tom, co od tmelu očekáváte. Také je třeba si uvědomit, jestli budete chtít tmel po aplikaci přetřít, nebo ho necháte v jeho původním odstínu. 

Než budete tmelit, dřevo musí být očištěné, odmaštěné a suché. Tmelem lze vyspravit nejen praskliny a díry, ale můžete s ním vytvarovat i hrany a vyrovnat větší plochy. 

Dvousložkové tmely

Na větší praskliny a díry se hodí použít tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové či polyesterové. Takový tmel je bílý a nezkreslí tak odstín barvy nebo mořidla, kterým jej přetřete. Velkou výhodou dvousložkového tmelu je jeho rychlost schnutí, tedy vytvrdnutí. Tmel se nanáší ve vyšší vrstvě a následně se zbrousí do roviny vyspravovaného předmětu, podlahy.

Akrylátové tmely

Akrylátové tmely koupíte již v předpřipravených barevných odstínech. Na rozdíl od dvousložkových mohou zůstávat pružné. Takovou vlastnost využijete při spravování dřevěných lišt. Po vytvrdnutí je třeba nanést další vrstvu, protože akrylátový tmel má tendenci se částečně propadat.

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale zboží v této kategorii není momentálně dostupné. Pokuste se najít vhodnou alternitivu v jiných kategoriích.

Děkujeme za pochopení.

 

Bez čeho se neobejdete

S kvalitním tmelením nesouvisí pouze výběr správného tmelu, ale také odpovídající náčiní. Pro perfektní výsledek se určitě vybavte arzenálem stěrek a špachtlí. Ty vám nejen pomohou s nanesením dostatečného množství pasty, ale i uhlazením povrchu a odstraněním přebytečné hmoty.

 

TIP! Při vyspravování tmelem věnujte pozornost vzduchovým bublinám, které rády v tmelu vznikají. Pokud byste je neodstranili, tmel by mohl časem praskat a celá práce by tak přišla vniveč a mohli byste začít nanovo.

»zpět do archivu novinek