Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Výběr vhodného tmelu

04.02.2020

Praskliny, spáry, srovnání a úprava povrchů? Pomocnou ruku vám podají tmely. Víte, který ale vybrat? Bohužel, opět neexistuje nic jako univerzální tmel vhodný pro všechny povrchy. V dnešním článku si představíme nejužívanější druhy tmelů, jejich vlastnosti i podle čeho vybrat ten správný. 

Druhy tmelů

Tmel jako takový je plastická hmota, ketrá slouží k vyrovnání povrchů nebo k výplni prostoru mezi dvěma materiály. Nejedná se o všem o lepidlo. Jak jsme naznačili v úvodu, každý materiál si vyžaduje speciální tmel, a to hlavně kvůli vlastnostem daného materiálu. Druhým způsobem výběru tmelu je zaměření se na samotné vlastnosti tmelového materiálu a jeho složení. Nejčastěji využívané jsou tmely na silikonové a akrylové bázi, kdy každý z nich se hodí pro jiné použití.

 

Akrylové tmely

Tmely na bázi akrylu jsou pravděpodobně nejrozšířenější. Jedná se základní tmel, který se hodí k úpravě zdí, dřevěných a parketových podlah i utěsňování okolo závitů trubek. Jeho pomoc oceníte zkrátka všude tam, kde je potřeba vzájemně propojit rozdílné i stejné materiály s pórovitým povrchem. Velkou výhodou tohoto tmelu je jeho přetíratelnost, což umožňuje dokonale zamaskovat téměř jakoukoli úpravu i opravu. Akrylové tmely jsou vhodné jak pro interiérové úpravy, tak i použití v exteriéruNehodí se ovšem pro použití ve vlhkém prostředí, protože je náchylný k plísním.

 

Silikonové tmely

Silikonové tmely jsou skvělou volbou do vlhkého prostředí koupelen a kuchyní. Pyšní se také velmi dobrou přilnavostí na neporézní, hladké i leštěné povrchy, disponuje elasticitou konzistence a výborně odolává slunečnímu záření, změnám teplot i použití pod vodou. Jsou tak vhodné i k izolaci spár okolo vany, sprchového koutu či zrcadel. Tyto tmely bohužel nejsou přetíratelné, ale jsou dostupné v čirých i neutrálních odstínech. Oproti akrylovým tmelům jsou také odolnější vůči plísním.

 

 

Další speciální druhy tmelů

Silikonovými a akrylovými tmely to spíše začíná než končí. Ač představují takový základní výběr, existují také tmely klempířské, kamnářské, stavební, polyesterové, sklenářské, štěrkové, šlehané, na dřevo a speciální parketové, štukové, karosářské a další. 

 

 

Vhodné pomůcky pro aplikaci

Už jste vybrali ten správný tmel? Gratulujeme, teď přichází chvíle výběru vhodných pomůcek. S těmi správnými nástroji vám celá práce půjde pěkně od ruky. Bez čeho se pravděpodobně neobejdete, pokud chcete precizní výsledek nebo zanášíte tmel do úzkých spár je aplikační pistole. Ta se bude hodit v případě aplikace akrylových i silikonových tmelů. Dalšími nedocenitelnými pomocníky jsou stěrky, špachtle a hadříky na začištění.

 

 

»zpět do archivu novinek