Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Výhody a smysl penetrace

11.03.2020

Už jste někdy malovali a lepila se vám barva na váleček takovým způsobem, že jste málem přišli o nervy? Pravděpodobně jste zapomněli na penetrační nátěr. K čemu je dobrý a jaké jsou jeho výhody? Popsali jsme v dnešním článku.

K rozhodnutí vymalovat se odhodláváme vždy poměrně dlouho. Nejenom, že jde o fyzicky (a mnohdy i psychicky) náročný proces, který vyžaduje velké přípavy, ale zanechá po sobě i spoušť, jenž se neobejde bez následného důkladného úklidu. Po tomto výčtu je jasné, proč se většina z nás, hlavně mužů tedy, do malování příliš nehrne. Když už se tak ale stane, nestačí vzít jen váleček do ruky, namočit do barvy a pustit se do práce. Opomeneme-li veškěré přípravy prostoru, kde budeme malovat, svou pozornost bychom měli rozhodně věnovat také zdi jakožto podkladu naší nové výmalby.

Může se totiž lehce stát, že už při prvním přejetí válečku po zdi se začne předešlý, a mnohdy bohužel ne pouze jeden, nátěr na váleček nabalovat. Pokud jste vy sami při některém z posledních malování neseškrabávali předešlé vrstvy barvy, je docela dobře možné, že se pod posledním nánosem ukrývá klidně i několik jiných nátěrů, ale třeba i tapety. Zejména pokud jste se nastěhovali do nového bytu či domu, nikdy nevíte, co tam na vás čeká po původních majitelích. Pokud se vám nepříjemnost v podobě nabalování kousků zdi přihodila, věřte, že s tím můžete počítat nejen v jedmom místě, ale po celé ploše. Jak tomu zabránit?

První variantou je, odstranit ze zdi všechny staré vrstvy barvy a znovu na zeď aplikovat štukový podkladový nátěr. Je to proces náročný a zdlouhavý a je jasné, že například v pronajatém bytě se vám do něj chtít úplně nebude. Druhou možností je samozřejmě i to, že budete v malování pokračovat za současného stavu. Nebudete na váleček tlačit a pokusíte se tam nabalování omítky eliminovat na minimum. Je tu ovšem riziko, že s výsledkem nebudete tak úplně spokojeni - na zdi budou viditelné fleky a barevné nerovnosti v místech odloupnutí podkladu.

Poslední a rozhodně výhodné řešení pro všechny případy je penetrační nátěr, který má mnoho výhod:

  • zpevňuje podklad
  • snižuje savost podkladu 
  • zvyšuje přilnavost barvy
  • ušetříte peníze za barvu, protože jí nespotřebujete tolik
  • zaručená spokojenost s výsledkem

 

 

Penetraci můžete nanést štětkou i obyčejným válečkem na jakýkoli povrch:

  • staré i poměrně nové nátěry
  • tapety
  • sádrokarton
  • interiérové i exteriérové omítky

 

 

»zpět do archivu novinek