Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Vyvážený poměr barev v interiéru jako klíč ke stylovému domovu

21.10.2021

Krásný, vkusný a útulný interiér, a to ať už pod vlivem aktuálních trendů, nebo v duchu nadčasovosti, je snem snad každého z nás. Z katalogů o interiérovém designu lze snadno nabýt dojmu, že vytvořit domov snů není žádný problém. Ovšem každý, kdo někdy zařizoval interiér, nám dá jistě za pravdu, že to zdaleka není tak lehké, jak se zdá. Nyní vám ale přinášíme profesionální fígl používaný interiérovými designéry, který se dá označit za klíč k ultimátnímu úspěchu. Jednoduché pravidlo poměru 60–30–10 vám bude nápomocné při výběru interiérové barvy a vyladění doplňků a zbytku interiéru. Jak to funguje?

Co se skrývá pod čísly?

Pravidlo 60–30–10 v jednoduchosti popisuje procentuelní podíly barev zastoupených v interiéru. Největší podíl, tedy 60 % přísluší barvě hlavní neboli dominantní. Sekundární barvě či dekoru je přisouzeno 30 % a posledních 10 % dostala akcentová barva. Jak jednotlivé barvy vybírat a na jaké části interiéru ? 

Vyvážený poměr barev v interiéru – klíč ke stylovému domovu

Hlavní barva

Jako hlavní, či chcete-li dominantní barvu lze rozhodně označit barvu, s níž se rozhodnete vymalovat stěny. Taková barva udává interiéru hlavní náladu i tón a rozhodně je to první, co upoutá váš zrak už na samotném prahu prostoru. Dominantní odstín kraluje nejčastěji zdím a velkému nábytku, případně velkým doplňkům. Pohovky, křesla i koberce mohou zazářit tón v tónu. 

Při výběru barvy i barevného spektra se řiďte základními poučkami. Pro malé interiéry volte světlé či rovnou bílé interiérové barvy, které prostor opticky zvětší a prosvětlí. U větších prostorů se naopak můžete trochu více odvázat a klidně sáhnout i po trendy tmavším či sytém barevném tónu.

Doplňkový tón či textura

30 % z poměru přísluší, jak jsme již řekli, sekundární barvě. Její funkcí je podpora dominantní barvy a vytvoření vizuální harmonie. Může jít například o konkrétní odstín dřeva, mramor, beton či kámen nebo i kontrastní či naopak lichotící barvu k barvě hlavní. Nejste-li si v kombinacích barev úplně takříkajíc jisti v kramflecích, sázkou na jistotu jsou vždy kombinace několika odstínů stejné barvy. To znamená, že klidně zvolte jiný odstín dominantní barvy. Bez jakékoliv námahy a rizika tak docílíte perfektního výsledku.

Ten správný akcent

Třetí a poslední barva, které byl přisouzen poměr 10 %, zastává funkci ultimátního akcentového prvku. I v tomto případě se můžete držet dál v bezpečné zóně a zvolit opět jeden z odstínů hlavní barvy, nebo se naopak úplně odvázat a dodat interiéru trochu šťávy s kontrastní a výraznou barvou. Vzhledem k tomu, že jde o barvu v nejmenším zastoupení, a to nejčastěji na doplňcích jako jsou dekorační polštáře, bytové textilie (závěsy, záclony), keramika apod., je velmi snadné s její pomocí proměnovat ladění interiéru podle aktuálních trendů, roční doby nebo vašeho oblíbeného interiérového stylu.

 

Základní instruktáž máme za sebou, takže konec řečí a hurá na dávku inspirace! V naší fotogalerii jsme pro vás připravili pár příkladů interiérů, v nichž si s barvami designéři opravdu vyhráli a které jsou zařízené podle pravidla 60–30–10.

 

Modrá v interiéru je víc než dobrá

Útulný interiér ve stylu boho

Interiér čistě v přírodních tónech

»zpět do archivu novinek