Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Zahradní nábytek a jeho příprava na novou sezónu

27.02.2020

Většina z nás se snaží, pokud je to jen trochu možné, trávit svůj čas během teplých dní venku. Někdo má rituál v podobě ranní kávy na balkoně, někdo se neobejde bez odpolední chvilky s knihou na zahradě ve stínu stromů a někteří si nedokáží představit období jara, léta a brzkého podzimu bez venkovního stolování. U všech těchto aktivit nám dělá společnost zahradní nábytek. Ať už jste zvolili kovovou, plastovou nebo dřevěnou variantu, po zimě a uskladnění je na místě zkontrolovat jejich stav a zajistit případné ošetření.

Očištění

Než se pustíte do nových nátěrů nebo obrušování případné rzi z kovového nábytku, je dobré si vzít k ruce kbelík s teplou vodou s kapkou jemného čistícího prostědku a jemný hadřík. Zlehka celý kousek nábytku otřete a odstraňte tak všechnu špínu, prach a pavučiny. 

Tip: Zažloutl vám přes zimu bílý plastový zahradní nábytek? Zkuste jej vyčistit za pomocí technického lihu!

Nový nátěr

Po očistění a umytí až skutečně vidíte, v jakém stavu se nábytek nachází. U nábytku ze dřeva mohlo dojít během uskladnění k popraskání laku nebo zvlhnutí dřeva. Zkontrolujte, zda nejsou některé části zhnilé. Pokud ano, zkuste sami nebo s pomocí zkušeného truhláře zjistit rozsah škod a případně danou část vyměnit. Možná, že k opravě dřevěného stolu či židle s rozklíženou podnoží budete potřebovat i tmel. Jak ho správně vybrat se dosvíte zde.

Může se stát, že židle, stůl nebo křeslo bude potřebovat pouze nový nátěr. Ještě před tím ale za pomocí smirkového papíru zdrsněte povrh dřeva a seškrábejte starý lak. Barvu můžete zvolit zcela krycí, ale pokud nechcete nijak výrazně experimentovat, můžete zvolit klasický bezbarvý lak nebo jemně tónovaný do odstínů různých druhů dřev.

 

 

Kovový nábytek i přes kvalitní nátěr vyžaduje postupem času ošetření v podobě ošetření rzi. Podrobný návod i s výběrem barev a vhodných nástrojů nabízíme v předešlé aktualitě.

Bez vhodných pomocníků se to neobejde

Kvalitní pomocníci při natírání jsou základ. K náterům kovového i dřevěného nábytku se vybavte nejen štětkami různých velikostí, zejména při nátěru větších ploch můžete zvolit váleček. Ten zajistí rovnoměrnou a poměrně rychlou práci. Vybavením, které se vyplatí neopomenout jsou také ochrané rukavice a respirátor.

 

 

»zpět do archivu novinek