Prodej barev, laků a malířských potřeb
0 ks produktů za 0 ,-Kč
k pokladně

Patinování nábytku - vintage styl bydlení

16.05.2022

Milujete vintage styl a nejraději byste si tak zařídili i interiér? Pokud zrovna nebydlíte na zámku, nebo nemáte půd plnou starožitností, nezoufejte. Jde to i bez toho! Společně se podíváme na patinování nábytku! 

O tom, jak udělat ze starého skoro nové, jsme už psali v článku věnovaném péči o starší dřevěný nábytek. Co když jste ale milovník vintage stylu (ať už se jedná o romantický chalupářský styl, nebo oblíbený Provence styl) a nové věci vás až tak nelákají? Vaše srdce naopak zaplesá, když spatří lehce oprýskanou komodu a puntíkovanou buclatou vázu s čerstvě natrhanými kopretinami. Právě pro vás máme návod na patinování nábytku svépomocí!

Patinování nábytku

Do vintage laděného interiéru samozřejmě skvěle padnou starožitnosti. Co ale dělat, když peřiňák po praprababičce zrovna není po ruce? Šikovný kutil si poradí hravě. A víte co? Nemusíte být ani kutil, stačí mít jen ruce a chuť se pustit do práce.

Patinování nábytku: Co patinovat? Ne každý kus nábytku se hodí!

V první řadě si řekněme, co je možné patinovat. Ne každý kousek se hodí. Skvěle vám ale poslouží větší i menší dřevěné kusy nábytku. Ideálně se podívejte po nábytku, který má už něco „odžito“ a má, jak se dnes říká, svůj příběh. Pokud nemá vaše babička půdu plnou pokladů, zajděte na bazar nebo se mrkněte po internetu a sociálních sítích. Inzerce se hemží těmito klenoty. Patinovat můžete ale i nový dřevěný nábytek. Ve fantazii se meze nekladou.

Patinování nábytku – jak na to?

  1. Pokud máte svůj vysněný kousek a jasnou „vintage vizi“, vrhneme se do toho. Jestli je na daném nábytku kování, odstraňte ho (pouze na proces patinování). Odstranit musíte i vrchní nátěry. Dřevěný kousek ideálně zbruste brusnou houbičkousmirkovým papírem nebo elektrickou bruskou. Cílem je dostat se až na holé dřevo.
  2. Očistěte nábytek od prachu z broušení.
  3. Nábytek opatřete první vrstvou nátěru. Ideální je vodou ředitelná barva na dřevo.
  4. První trik! Pokud chcete na svém vintage kousku vykouzlit „odřený efekt“, tak na vybraná místa naneste vosk ze svíčky, jako byste mazali staré běžky voskem na lyže. Výsledkem bude to, že další vrstvy nátěru tolik nepřilnou. Nábytek bude na daných místech vypadat zkrátka odřeně.
  5. Až první vrstva barvy zaschne, vrhněte se na druhou. Opět použijte matnou vodou ředitelnou barvu na dřevo. Buď volte světlejší odstín než u prvního nátěru, nebo se klidně pusťte do jiné barvy.
  6. Už se pomalu blížíme do finiše. Teď na nás čeká velmi zábavná část celého procesu, a to probrušování. Vezměte si k ruce opět smirkový papír nebo brusnou houbičku a probrušujte nátěr právě v místech, kam jste v předchozích krocích nanesli vosk.
  7. Pokud jste v samém začátku zbavovali nábytek kování, našroubujte ho zpět.
  8. A je to!

Barevné kombinace si při patinování nábytku zkuste raději předem

Nový kus nábytku ve vintage stylu je na světě! Jen ještě malý tip na závěr. Pokud se vrhnete do barevného kombinování a nebudete se držet „tón v tónu“, raději si kombinaci vyzkoušejte vedle na nějaký přebytečný kus dřeva. Otestujte, jak barvy působí vedle sebe i přes sebe.

Nejpopulárnější kombinací při patinování je kombinace tmavé a světlé barvy, přičemž tmavá barva tvoří základ. Pokud se nechcete hned při prvním pokusu pouštět do “větších akcí”, vsaďte na tmavý podklad v barvě dřeva (tedy odstín hnědé) a jako druhou vrstvu zvolte bílou. Velmi efektně vypadají ale i pastelové odstíny a k vintage stylu nám skvěle sedí i světle tyrkysová (k té by se nám osobně líbil třeba hořčicový podklad).

A teď už to je opravdu vše. Dopřejte svému výtvoru čestné místo v interiéru a těšte se z něj. Věříme, že se vám práce povedla!

 

 

 

 

»zpět do archivu novinek